Téma prokrastinace je pravděpodobně až příliš dobře známé všem, kteří se kdy snažili dokončit nějaký úkol nebo práci, ale pokaždé se našlo něco lepšího, na co soustředili svou pozornost. Prokrastinace si alespoň jednou našla cestu do života každého z nás. Když se však vymkne kontrole, největšími náklady jsou promarněný čas a stres z plnění úkolů na poslední chvíli. Prvním krokem v boji proti prokrastinaci je uvědomit si, že se opravdu děje. Níže uvedené znaky uvádějí, zdali jste prokrastinátor, či nikoli.
Špatné ovládání pozornost
Všichni jsme se párkrát provinili tím, že jsme místo práce raději kontrolovali telefon, sjížděli sociální sítě, sledovali televizi, udělali si svačinku, možná i raději uklízeli, seznam by mohl být skutečně dlouhý. Počet rozptýlení při práci z domova je mnohem větší než v kanceláři. Je důležité si uvědomit, jak často a na jak dlouho strháváme svou pozornost na něco jiného než na práci. Odstraňte ze svého okolí všechny rušivé elementy, které vás nutí špatně ovládat svou pozornost.
Priorita jednotlivých úkolů
Řekněme, že jste dostali seznam úkolů, které musíte splnit. Je běžné umístit nejobávanější úkol až na konec fronty. Ovšem, co když s přibývajícími povinnostmi se k tomu nejhoršímu ani nedostanete? Je pravděpodobné, že nebude nikdy vyřešen.
Zaměření na minulost
Často se stává, že lpíte na svých úspěších z minulosti. I když je však dobré a zdravé připomínat si své již dosažené cíle a splněné výsledky, je stejně nezbytné zaměřit se na budoucnost. Například strávit den vzpomínkami na předchozí úspěchy není produktivní, když má být tento čas využit k práci na něčem novém, co by vám mělo přinést kýžené výsledky v budoucnosti.
Shutterstock
Zaměření na úkol s nízkou prioritou
Soustředit se na úkol, který není až tak důležitý, když je potřeba pracovat na něčem zásadnějším, je dalším znakem prokrastinace. Trávit čas hledáním dokonalého, vtipného obrázku, který pošlete svým kolegům, je pravděpodobně známkou toho, že otálíte s prací na dalším úkolu.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medium.com