Znepokojivé znamení, kterými tělo ohlašuje krevní sraženinu

Srážlivost krve je normální funkce, která nás má chránit před vykrvácením při větších či menších zraněních. Pakliže se ale tato funkce splaší, začnou vznikat krevní sraženiny bez vnějšího důvodu a mohou napáchat velké až fatální škody. I sebemenší krevní sraženina putující krevním řečištěm může způsobit smrtelný infarkt či mozkovou mrtvici i další vážné zdravotní problémy. Dříve, než bude situace nezvratná, však můžete poznat, že se vaším cévním systémem pohybuje sraženina.

Otok, bolest a zvýšená citlivost končetiny

Jestliže vám zničehonic oteče ruka či noha, případně jen některý z prstů a místo otoku je na dotek bolestivé a citlivé, je to velmi zřetelné varování před krevní sraženinou, která se nazývá hluboká žilní trombóza a která blokuje průtok krve z končetiny do centrálního oběhu. To může vést k odumírání končetiny, ale po uvolnění trombózy se totéž může přihodit i některému ze životně důležitých tělesných orgánů.

Červené skvrny na kůži

Pakliže se v blízkosti cév začnou na kůži vyskytovat rudé skvrnky, případně zrudne i celá ruka, noha nebo prst, je to opět signál toho, že průtok krve v tomto místě je nějakým způsobem blokován. Proto neváhejte s návštěvou lékaře a zajděte do jeho ordinace co možná nejdříve. Předejdete tím mnohem závažnějším komplikacím.

Bolest na hrudi a hluboké dýchání

Pokud máte nutkání hluboce se nadechovat a nemůžete se jaksi „dodechnout“ a přitom vás ještě trápí bolest na hrudi, pak vězte, že byste s návštěvou lékaře neměli otálet. Krevní sraženina, která doputuje až do plic a ucpe některou z plicních cév, může způsobit fatální neokysličení těla a velmi rychlou smrt.

Dušnost

Ať už máte potíže s dechem, hrudník se vám jakoby chvěje, pulzuje nebo trpíte závratěmi, může to být způsobeno krevní sraženinou v plicích. Protože vedle sraženiny v srdci a v mozku je tato třetí nejnebezpečnější, urychleně vyhledejte lékaře.

Náhlý kašel

Pakliže začnete bezdůvodně nutkavě kašlat, aniž byste předtím něco vdechli nebo byli nastydlí, pak obraťte svou pozornost ke své srdeční frekvenci a ke svému dýchání. Nevysvětlitelný kašel značí potíže s okysličením krve v plicích nebo její pohyb z plic do těla, což může být způsobeno krevní sraženinou buďto v blízkosti plic, anebo u srdce, které v tu chvíli přestane být schopno plnit správně svoji funkci krevní pumpy. Tento stav může skončit rychlou smrtí, proto i v tomto případě ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Obrázky: Pixabay