Zrádná Crohnova choroba. Jaké jsou příznaky a jak probíhá léčba?

Crohnova choroba je autoimunitní chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které postihuje nejčastěji tenké a tlusté střevo. Prozatím neexistuje na toto onemocnění konkrétní lék, ale změnou životních návyků a dodržováním diety lze zastavit progresi nebo oddálit nutný chirurgický zákrok.

Příčiny vzniku Crohnovy choroby

Toto autoimunitní chronické onemocnění se vyskytuje ve vyspělých zemích, odborníci jej spojují s negativním vlivem životního stylu a přemírou stresové zátěže. Neméně podstatné jsou špatné stravovací návyky a nezdravý způsob života, přílišné pití alkoholu a kouření.

Jak probíhá léčba?

Na Crohnovu chorobu neexistuje lék, který by vše vyřešil jako je tomu v případě jiných onemocnění. Lékaři z toho důvodu předepisují kombinaci různých léků, navíc se komplikované stavy musí řešit chirurgicky. Dávkování a výběr konkrétních léků souvisí se zdravotním stavem pacienta.

Používané léky na léčbu Crohnovy choroby

Nejčastěji se používají aminosalicyláty (balsalazid, mesalamin, sulfasalazin), které regulují záněty. Hodí se především pro pacienty s mírnými příznaky. Kortikosteroidy neboli syntetizované steroidní hormony se užívají při různých poruchách imunity a zánětech, ale mají významné vedlejší účinky, mezi které patří zvýšení hladiny cukru v krvi, vysoký krevní tlak nebo potíže s pokožkou, akné a léze. Nejpoužívanějšími druhy kortikosteroidů jsou hydrokortison, prednison či methylprednisolon. Pro potlačení zánětů a imunitních reakcí v těle se používají také imunumodulátory (cyklosporin, methotrexát, 6-merkaptopurin), u nichž však není účinek okamžitý a trvá několik měsíců, než začnou působit.

Chirurgické řešení důsledků Crohnovy choroby

Asi u 60 % pacientů je nutný chirurgický zásah, především se jedná o operaci při životu ohrožujícím krvácení, střevních blokádách nebo zúženích, případně pro odstranění píštělů. Právě píštěle vytvářejí cesty, úzké kanálky nebo různá spojení do vedlejších orgánů nebo na povrch těla, ze kterých vytéká hnis nebo obsah střev a je nutný okamžitý zásah chirurgů.

Jak potlačovat záněty střev

Vyvážený jídelníček a dostatek fyzického pohybu jsou vhodné pro všechny, u lidí s diagnostikovanou Crohnovou chorobou jsou nutností, protože jen tak lze efektivně snížit rozvoj zánětů v těle a ve střevech. Kromě toho by pacienti měli jíst menší porce častěji během dne a měli by se vystříhat konzumaci potravin s vysokým obsahem vlákniny. Snížit zátěž střev je možné vyřazením mléčných výrobků, ale také sycených nápojů a limonád. Co naopak lékaři doporučují? Zvýšit objem pitného režimu, především čisté vody, pravidelnou fyzickou aktivitu, jako je plavání, jízda na kole nebo chůze. Pomáhá také snížení stresové zátěže a pravidelný spánkový režim.

Kdy je na místě vyhledat lékaře?

Ve kterých případech je dobré kontaktovat odborníka? Vždy je nutné sledovat svůj zdravotní stav a všímat si veškerých odchylek od normálu, jako jsou časté bolesti břicha nebo křeče. Rozhodně okamžitě vyhledejte lékaře při objevení krve ve stolici nebo při krvácení z konečníku. Může se jednat o hemoroidy, ale situace může být také vážnější a je dobré řešit potíže včas. 

Úvodní obrázek: Freepik: Zdroj: Medicalnewstoday.com