Zubařské rady, jak si ulevit od nesnesitelné bolesti zubů

Když dojde na bolest zubů, nejlepší věc, jakou můžete udělat, je kontaktovat svého zubaře. To platí především v případech, kdy nepohodlí trvá déle než 1 nebo 2 dny. Než však dorazíte do ordinace, toužíte po zmírnění nesnesitelné bolesti. Následující možnosti vám pomohou docílit kýžené úlevy.

Studený nebo ledový obklad

Studený obklad může pomoci zmírnit bolest, zejména je-li způsobena zraněním nebo otoky dásní. Cévy se zúží a zpomalí průtok krve do postižené oblasti. Místo se tak znecitliví a sníží se jak otok, tak i zánět.

Ústní voda se solným roztokem

Vyplachování úst teplou slanou vodou pomáhá odstraňovat zbytky jídla skryté v dutinách zubů nebo mezi nimi. Navíc slaná voda sníží otok, urychlí proces hojení a uklidní bolesti v krku. Rozpusťte 1 čajovou lžičku soli ve sklenici s horkou vodu. Před vyplivnutím držte v ústech asi 30 vteřin.

Léky proti bolesti

Léky jako ibuprofen a paracetamol mohou poskytnout dočasnou úlevu od bolesti zubů. Aspirin by neměly používat děti mladší 16 let.

Česnek

Česnek obsahuje látku zvanou alicin, která má silné antibakteriální vlastnosti. Stroužek česneku vymačkejte a promíchejte s trochou soli. Aplikujte směs na bolavý zub.

Mátový čaj

Stejně jako česnek, i máta má otupující vlastnosti, které pomohou zmírnit bolest zubů. Mentol, který dodává mátě zvláštní aroma, byl uznán jako antibakteriální. Lžíci sušených lístků máty smíchejte se šálkem převařené vody. Nechte asi 20 minut odležet. Jakmile čaj vychladne, můžete jej použít jako kloktadlo. Popřípadě můžete teplý sáček mátového čaje přiložit přímo na zub a nechat několik minut působit.

Tymián

Tymián je známý pro své léčivé účinky a je velice účinný při respiračních infekcích, jako je například bronchitida. Thymol, hlavní složka esenciálního oleje, má antiseptické a antifungální vlastnosti. Smíchejte jednu kapku se sklenicí vody a naneste na vatový tampónek. Poté přiložte na bolavý zub.

Aloe vera

Aloe vera gel je široce používán pro lehké popáleniny a malé oděrky. Někteří lidé ho používají k čištění dásní. Aloe vera má přirozené antibakteriální vlastnosti a pomáhá ničit choroboplodné zárodky, jež poškozují naše zuby. Gel aplikujte na postiženou oblast a poté lehce masírujte.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com