Všechno v našem okolí nám něco prozrazuje a naznačuje, prakticky s námi vše kolem nás komunikuje svým specifickým způsobem. Dokonce i námi běžně používané předměty, kterým nevěnujeme přílišnou pozornost, na nás mluví. Stojí např. takový zubní kartáček za to, abychom si jej všímali více než doposud. Proč? Protože po každém čištění zubů nám může jeho vzhled prozradit, zdali naši ústní dutiny netrápí nějaké problémy nebo pro nás není samotný zubní kartáček nebezpečný.
Krev na zubním kartáčku a v umyvadle
Obvykle se jedná o první známku zánětu dásní. Pokud jsou zároveň zarudlé a oteklé a při dotyku lehce krvácí, může to znamenat reverzibilní paradentózu. V tuto chvíli je ale potřeba v čištění zubů pokračovat, protože krev obsahuje látky, které jsou pro bakterie škodlivé, tudíž zabrání v jejich množení.
Zbarvený zubní kartáček
To je známka toho, že zubní kartáček už je velice starý a nedokáže plnit svou funkci tak, jak by měl. Tehdy je ten správný čas jej vyměnit, aby ve vašich ústech nezpůsobil pohromu. Zubní kartáček byste si měli měnit nejméně každé 2 – 3 měsíce.
Opotřebované, rozcuchané štětiny
Pokud se štětiny zubního kartáčku rychle deformují, může to znamenat, že si příliš silně čistíte zuby. Není to nutné, protože spíše záleží na technice než na síle. Kromě toho si drsným čištěním můžete poškodit dásně. V tomto případě by pro vás možná bylo lepší přejít na elektrický kartáček, který důkladně čistí zuby a dosáhne do všech koutů, pokud jej nasměrujete na správné místo.
Ze zubního kartáčku jde nepříjemný odér
Zubní kartáčky poskytují dokonalou živnou půdu pro bakterie a plísně. Pokud zjistíte, že váš zubní kartáček nepříjemně páchne, je dobré jej okamžitě vyměnit nebo alespoň namočit do dezinfekční ústní vody, aby se na něm nemohly bakterie množit. A pamatujte, vždy zubní kartáček nechte volně uschnout. Plastový kryt celou situaci jen zhorší, protože štětiny v malém prostoru umožní mikroorganismům růst ještě rychleji.
Obrázky: Freepik