Zvednuté prkénko při splachování může vést k rozvoji virových onemocnění

Řekněme si to upřímně, vykonávání potřeby na toaletě a následné splachování není žádný složitý proces. Ovšem i tato činnost má svá pravidla, abyste ochránili zdraví své i zbylých členů domácnosti. Spousta z nás má ve zvyku splachovat, zatímco je prkénko stále nahoře. To si možná po přečtení článku už příště rozmyslíte.

Splachování jako předmět vědeckého zkoumání

Věřte nebo ne, i takovými tématy se vědci zabývají. Analyzovali účinky obou návyků – prkénko při splachování nahoře nebo dole. Odborníci tvrdí, že při zvednutém prkénku existuje riziko postřiku, tzv. aerosolového efektu. Když necháme záchodové prkénko nahoře, voda naplněná bakteriemi napadá okolní vzduch. Tyto organismy se mohou usadit na okolním povrchu s částicemi, jež se přilepí na zubní kartáčky, ručníky a stěny. Zvýší se riziko infekce viry, jako je například chřipka.

Bakterie na záchodové míse

Bakterie a mikroby zůstávají na záchodové míse i po několikanásobném propláchnutí. Lze je odstranit pouze čisticím nebo dezinfekčním prostředkem. Voda z toalety je tak v neustálém kontaktu s patogeny. Z toho tedy plyne jediné, naučte se při splachování toalety zavírat prkénko, omezíte tím výskyt bakterií a virů ve vaší domácnosti.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Menshealth.com, Santeplusmag.com