Každý majitel domácího mazlíčka by měl si měl dávat pozor na tyto potraviny! Zvěrolékaři varují, že jich konzumace může být pro zvířátka velice nebezpečná!

Rajčata

Pro člověka jsou pouze nezralá rajčata nebezpečná, ovšem pro zvířata jsou úplně všechna. Ujistěte se, že vaše zvíře nepojídá jejich lístky, ty jsou totiž jedovaté také. Jedno rajče za týden je bezpečnou dávkou pro psa, který je zvyklý jíst přírodní potraviny. Jejich větší množství pak může způsobit rozpad červených krvinek, jelikož obsahují solanin.

Syrová vejce

Syrová vejce jsou špatná nejen pro zvířata, ale také pro člověka. Všichni už tolikrát přece slyšeli o salmonelóze. Pro domácí mazlíčky jsou syrová vejce stejně nebezpečná jako pro lidi. Kromě toho, vaječné bílkoviny obsahují avidin, který může narušit metabolismus vitamínu B.

Avokádo

Avokádo obsahuje fungicidní toxin persin. Pro lidi je jedovatá pouze pecka, ale celý kus ovoce je nebezpečný jak pro psy, tak i pro kočky. Persin způsobuje problémy žaludku a střev, problémy s dýcháním a také se srdcem.

Zmrzlina

Jak je známo, zmrzlina obsahuje spoustu cukru a mléka. Většina dospělých zvířat nesnáší laktózu, jelikož dostane-li se jim do těla, způsobuje průjem, zvracení a problémy se střevy a žaludkem. Cukr pak může zapříčinit i zubní problémy.

Bonus:

Lilie

Lilie nejsou k jídlu, ale stejně jsme je sem uvedli, protože sice krásné, ale pro zvířata smrtelné. Některé z těchto květin mohou mít velmi silný nefrotoxický účinek, dostanou-li se do trávicího systému. Prvky obsahující lilie jsou toxické pro ledviny. Hlavními příznaky otravy liliemi je ztráta chuti k jídlu, zvracení, nadměrné močení a zvýšené slinění.

Starejte se řádně o své mazlíčky a jejich zdraví. Pokud se opravdu stane, že dojde k otravě, okamžitě je vezměte k veterináři a nepokoušejte se je léčit sami.

zdroj: brightside.me