Každý majitel domácího mazlíčka by měl si měl dávat pozor na tyto potraviny! Zvěrolékaři varují, že jich konzumace může být pro zvířátka velice nebezpečná!

Naši domácí mazlíčci vnímají svět a učí se věcem díky pachům a chutím. Ovšem potraviny, které jsou pro člověka neškodné, mohou být pro ně nebezpečné. Vybrali jsme 10 z nich, které mohou mít opravdu špatný vliv na jejich zdraví.

Cibule a česnek

Zelenina, do níž patří cibule, česnek, pórek nebo dřevěný česnek, obsahuje propyl disulfid, jenž ničí červené krvinky a způsobuje tak anémii (chudokrevnost). V závažných případech pak anémie může vést k vážnému poškození vnitřních orgánů. Po konzumaci takových potravin se také může během několika dní objevit nevolnost, zvracení, průjem, apatie, bolesti břicha nebo také zvýšená srdeční frekvence.

Hrozny a rozinky

Pouhých 14 gramů hroznů může otrávit až 4,5 kilogramového psa. Mají velice negativní účinek na ledviny zvířete. Dokonce i člověku, který již trpí zdravotními problémy ledvin, mohou hrozny způsobit jejich selhání. Zdravá zvířata většinou přepadne průjem, apatie, ztráta chuti k jídlu a zvracení.

Káva a čokoláda

Káva a čokoláda obsahují látky nebezpečné jak pro psy, tak pro kočky. I ve velice malém množství mohou zapříčinit zvracení. Tmavá čokoláda ještě ke všemu obsahuje více nebezpečných látek než mléčná a otrava je tak mnohem silnější. Kofein v kávě zase může vést k nadměrnému močení, dehydrataci, arytmii srdce, poruchám slinivky břišní a v neposlední řadě k vysokému krevnímu tlaku.

Trubkovité kosti

Trubkovité kosti nejsou jedovaté, ale přesto mohou být důvodem k mnoha zdravotním problémům. Jakmile je pes začne kousat, mění se v malé střípky a mohou tak poranit střeva nebo jim uvíznout v krku. Když už se dostanou do těla, je veliká šance, že pořežou žaludek a střeva, což může vést k zánětu pobřišnice, který je vysoce nebezpečný.

Jablka

Na rozdíl od zelených jablek, červená mohou u psů způsobit alergickou reakci nebo svědění. Samotná jablka nejsou tak nebezpečná jako spíše jejich semena. Jadýrka od jablek nebo pecky od třešní a meruněk obsahují kyanid. V malých dávkách je neškodný pro člověka, ale pro zvířata je velice nebezpečný. Zvracení, průjem a dehydratace jsou prvními příznaky při otravě. Vezměte svého miláčka ihned k lékaři při požití těchto semen a pecek.

Ve čtení pokračujte na další stránce