Každý majitel domácího mazlíčka by měl si měl dávat pozor na tyto potraviny! Zvěrolékaři varují, že jich konzumace může být pro zvířátka velice nebezpečná!

Naši domácí mazlíčci vnímají svět a učí se věcem díky pachům a chutím. Ovšem potraviny, které jsou pro člověka neškodné, mohou být pro ně nebezpečné. Vybrali jsme 10 z nich, které mohou mít opravdu špatný vliv na jejich zdraví.

Cibule a česnek

Zelenina, do níž patří cibule, česnek, pórek nebo dřevěný česnek, obsahuje propyl disulfid, jenž ničí červené krvinky a způsobuje tak anémii (chudokrevnost). V závažných případech pak anémie může vést k vážnému poškození vnitřních orgánů. Po konzumaci takových potravin se také může během několika dní objevit nevolnost, zvracení, průjem, apatie, bolesti břicha nebo také zvýšená srdeční frekvence.

Hrozny a rozinky

Pouhých 14 gramů hroznů může otrávit až 4,5 kilogramového psa. Mají velice negativní účinek na ledviny zvířete. Dokonce i člověku, který již trpí zdravotními problémy ledvin, mohou hrozny způsobit jejich selhání. Zdravá zvířata většinou přepadne průjem, apatie, ztráta chuti k jídlu a zvracení.

Káva a čokoláda

Káva a čokoláda obsahují látky nebezpečné jak pro psy, tak pro kočky. I ve velice malém množství mohou zapříčinit zvracení. Tmavá čokoláda ještě ke všemu obsahuje více nebezpečných látek než mléčná a otrava je tak mnohem silnější. Kofein v kávě zase může vést k nadměrnému močení, dehydrataci, arytmii srdce, poruchám slinivky břišní a v neposlední řadě k vysokému krevnímu tlaku.

Trubkovité kosti

Trubkovité kosti nejsou jedovaté, ale přesto mohou být důvodem k mnoha zdravotním problémům. Jakmile je pes začne kousat, mění se v malé střípky a mohou tak poranit střeva nebo jim uvíznout v krku. Když už se dostanou do těla, je veliká šance, že pořežou žaludek a střeva, což může vést k zánětu pobřišnice, který je vysoce nebezpečný.

Jablka

Na rozdíl od zelených jablek, červená mohou u psů způsobit alergickou reakci nebo svědění. Samotná jablka nejsou tak nebezpečná jako spíše jejich semena. Jadýrka od jablek nebo pecky od třešní a meruněk obsahují kyanid. V malých dávkách je neškodný pro člověka, ale pro zvířata je velice nebezpečný. Zvracení, průjem a dehydratace jsou prvními příznaky při otravě. Vezměte svého miláčka ihned k lékaři při požití těchto semen a pecek.

Ve čtení pokračujte na další stránce

Rajčata

Pro člověka jsou pouze nezralá rajčata nebezpečná, ovšem pro zvířata jsou úplně všechna. Ujistěte se, že vaše zvíře nepojídá jejich lístky, ty jsou totiž jedovaté také. Jedno rajče za týden je bezpečnou dávkou pro psa, který je zvyklý jíst přírodní potraviny. Jejich větší množství pak může způsobit rozpad červených krvinek, jelikož obsahují solanin.

Syrová vejce

Syrová vejce jsou špatná nejen pro zvířata, ale také pro člověka. Všichni už tolikrát přece slyšeli o salmonelóze. Pro domácí mazlíčky jsou syrová vejce stejně nebezpečná jako pro lidi. Kromě toho, vaječné bílkoviny obsahují avidin, který může narušit metabolismus vitamínu B.

Avokádo

Avokádo obsahuje fungicidní toxin persin. Pro lidi je jedovatá pouze pecka, ale celý kus ovoce je nebezpečný jak pro psy, tak i pro kočky. Persin způsobuje problémy žaludku a střev, problémy s dýcháním a také se srdcem.

Zmrzlina

Jak je známo, zmrzlina obsahuje spoustu cukru a mléka. Většina dospělých zvířat nesnáší laktózu, jelikož dostane-li se jim do těla, způsobuje průjem, zvracení a problémy se střevy a žaludkem. Cukr pak může zapříčinit i zubní problémy.

Bonus:

Lilie

Lilie nejsou k jídlu, ale stejně jsme je sem uvedli, protože sice krásné, ale pro zvířata smrtelné. Některé z těchto květin mohou mít velmi silný nefrotoxický účinek, dostanou-li se do trávicího systému. Prvky obsahující lilie jsou toxické pro ledviny. Hlavními příznaky otravy liliemi je ztráta chuti k jídlu, zvracení, nadměrné močení a zvýšené slinění.

Starejte se řádně o své mazlíčky a jejich zdraví. Pokud se opravdu stane, že dojde k otravě, okamžitě je vezměte k veterináři a nepokoušejte se je léčit sami.

zdroj: brightside.me