10 rad, jak pečovat o sebe a miminko po porodu

Máte za sebou neskutečnou jízdu v podobě těhotenství, které vyvrcholilo tím vůbec nejlepším okamžikem – narozením vašeho děťátka. Nyní vás čeká neméně náročné období, během kterého musíte věnovat pozornost nejen sama sobě a svému tělu po porodu, ale samozřejmě také tomu malému uzlíčku štěstí, pro který jste momentálně středobodem vesmíru. 

Abychom vám poporodní období alespoň trochu ulehčili, připravili jsme pro vás deset užitečných rad, jak pečovat o sebe i miminko po porodu.

1. Dětský lékař

Co zařídit po porodu jako jednu z prvních věcí? Určitě dětského pediatra. Po návratu z porodnice byste měli informovat svého dětského lékaře o tom, že je miminko na světě a domluvit se s ním na první návštěvě. Ta by měla proběhnout v ideálním případě u vás doma, k čemuž většina lékařů bez problému svolí. Lékař se přijede na dítko podívat, pečlivě ho zkontroluje, může vám například poradit, jak přebalovat miminko, pokud má třeba nezahojený pupeční pahýl, jaký dětský krém používat při hojení a podobně. Poradí vám, jaká kosmetika pro miminko je vhodná. Během návštěvy lékaři předáte propouštěcí zprávu z porodnice.

2. Jak podpořit hojení?

Porod je pro ženu náročnou zkouškou. Co na hojení po porodu a jak pomoci svému tělu, aby se co nejdříve vzpamatovalo z těžkého a zároveň krásného zážitku? Důležitá je zejména poctivá hygiena, na kterou by měla každá maminka dbát.

Nelekejte se odcházejících očistků, které k poporodnímu období zkrátka patří. Krvácení je způsobené zavinováním dělohy a jejím čištěním, může být doprovázeno bolestmi v podbřišku. Nejvíce očistků odchází během kojení, vlivem hormonů. Snažte se co nejčastěji chodit do sprchy/vany, časté sprchování urychluje hojení porodního poranění a je zároveň nejlepší prevencí možných zdravotních potíží.

3. Spěte, když spí miminko

Jestli se maminky po porodu s něčím potýkají, pak je to únava. Ne nadarmo se proto říká, že byste měli spát pokaždé, když spinká také vaše dítko. Vaše miminko potřebuje spokojenou maminku, únava může negativně ovlivnit i kojení.

4. Vhodné spodní prádlo a dostatek vzduchu

Porodní rány potřebují čas, aby se zahojily. To můžete podpořit nejen nošením vhodného spodního prádla, ale také častým větráním. Došlo-li během porodu k nastřižení hráze, je hojení o něco náročnější. Myslete nejen na již zmíněné časté omývání čistou vodou, ale také pravidelnou výměnu vložek a větrání. Bude-li to možné, noste síťované kalhotky, nebo klidně jen vložku a zkuste být alespoň nějakou chvíli „naostro“. 

5. Pozornost věnujte bradavkám

Nejen po porodu, ale po celou dobu kojení byste měli vědět, jak pečovat o prsa a bradavky. Prsa udržujte v čistotě, určitě ale není nutnost omývat je po každém kojení. Zpočátku bude docházek k intenzivnímu a samovolnému úniku mléka, noste proto prsní vložky a pravidelně je vyměňujte. Jednou z možností, jak pečovat o bradavky, je mazat je po kojení speciálními krémy, které podporují regeneraci a mohou ulevit i od případného popraskání. 

6. Péče o prsa

Jakmile nastoupí laktace, mohou být prsa více prokrvená a zarudlá. Jak pečovat o prsa? Ulevit si můžete například masírováním, čímž si pomůžete i od možné bolesti. Nebojte se prsa nahřívat teplými obklady nebo ve sprše teplou vodou.

Maminky také řeší strie po porodu, co na ně platí a i když vědí, že už nikdy nezmizí, hledají způsoby, jak je alespoň zesvětlit, aby nebyly tak moc vidět. Vhodné jsou různé krémy, kterými lze strie promazávat.

7. Opruzeniny u miminka

Najdete-li u miminka opruzeniny, nelekejte se. Nejde o nic neobvyklého. V každém případě je ale potřeba vědět, co na opruzeniny platí a jak dítěti ulevit. Používejte mastičky a krémy na opruzeniny, často miminko přebalujte a bude-li to možné, nechávejte dítko jen na podložce bez pleny. Existují i dětské masti, které proti opruzeninám chrání. 

8. Jak na přebalování?

Někomu vyhovují přebalovací pulty a komody, protože mají vše potřebné po ruce, někteří rodiče se bez nich obejdou a využijí například jen podložky. Tajemství spočívá v častém přebalování, které předejde nespokojenosti dítěte a opruzeninám, které mohou nepříjemně bolet. Dítko v případě potřeby utírejte vždy směrem zepředu dozadu vlhčeným ubrouskem nebo vlhkou žínkou. 

9. Koupání

Zezačátku se doporučuje koupat miminko obden a maximálně 5-7 minut. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 36 °C, teplota v místnosti pak okolo 24 °C. Záleží na každé mamince, jestli bude používat dětskou kosmetiku či ne. Po koupeli byste měli miminko důkladně promazat olejíčkem.

10. Co jíst po porodu?

Určitě budete chtít vědět, co jíst po porodu a čemu se naopak vyhnout. Vzhledem ke kojení je potřeba zajistit pro sebe dostatečný energetický příjem. Váš jídelníček by měl obsahovat dostatek ovoce a zeleniny a kvalitního masa. Kojení a laktaci můžete podpořit domácími vývary. Naopak se snažte vyhnout nadýmavým pokrmům, jako jsou luštěniny, česnek, zelí a kapusta. Dbejte na dostatečný pitný režim.