102letý přeživší holokaustu si myslel, že celá jeho rodina zemřela v roce 1944. Pak jeho syn obdržel e-mail, který všechno změnil. O co šlo?

Před 78 lety byly ztraceny milióny a milióny nevinných životů těmi nejhoršími způsoby, jaké si jen dokážeme představit. Děti byly vyrvány z náručí svých matech, senioři byly uvězněni a poté povražděni a nevinní lidé mučeni, používáni na experimenty a zabíjeni. Holokaust je jistě jednou z nejtemnějších a nejohavnějších dob v dějinách lidstva. 

V roce 1939 24letý Eliahu Pietruszka žil se svou rodinou v Polsku ve Varšavě, když vypukla druhá světová válka a začala nacistická invaze do Polska. Eliahu uprchl do Sovětského svazu a zanechal za sebou otce, matku a dvojčata Volfa a Zeliga, kterým bylo tehdy pouhých 15 let. 

Zbytek rodiny byl deportován z varšavského ghetta do nacistických táborů smrti. Eliahu věřil, že všichni členové jeho rodiny byli zabiti. Ovšem krátce poté zjistil, že mladšímu bratrovi Volfovi se podařilo uniknout. Chvíli si dopisovali, než další tragédie opět zasáhla. Volfa poslali Rusové do sibiřského pracovního tábora. V tu chvíli si Eliahu myslel, že je s jeho bratrem konec. “V mém srdci jsem cítil, že už není naživu,” řekl.

V Rusku se Eliahu oženil a v roce 1949 se rozhodl odejít do Izraele a založit si novou rodinu, když se domníval, že ta jeho už není naživu. Často nad svým otcem, matkou i bratry přemýšlel a nad spáchaným zlem proti nim všem. Uplynuly desítky let, než se stal skutečný zázrak. Eliahuův vnuk, Shakhar Smorodinsky, obdržel e-mail od sestřenice v Kanadě, která pracovala na jejich rodokmenu. Prohlížela si webovou stránku s odhadovanými 6 milióny židovských obětí nacistické genocidy, když objevila něco ohromujícího – webovou stránku s databází vytvořil Volf v roce 2005 pro Eliahu, který si už dávno myslel, že jsou všichni mrtví. 

Ukázalo se, že Volf sovětský pracovní tábor přežil a usadil se v Magnitogorsku, průmyslovém městě na Uralu. Svůj život zasvětil stavebnictví a měl syna jménem Alexandre. Shakhar se obrátil na Alexandra, který byl stejně šokován, když zjistil, že má nové rodinné příslušníky, o nichž nevěděl a souhlasil, že přijede do Izraele. Setkání bylo velmi emocionální pro všechny zúčastněné. Strýc a synovec se pevně drželi, když jim po tvářích tekly slzy. “Čekal jsem 70 let, abych se s tebou mohl setkat. 70 let! Jsi kopie svého otce,” řekl Eliahu svému synovci Alexandrovi.

“Je to zázrak. Nikdy bych nečekal, že se něco takového stane,” řekl Aleksandr. Bohužel, Volf zemřel v roce 2011 ve věku krásných 88 let, aniž by věděl, že jeho bratr stále žije. Zatímco je Eliahu smutný, že svého bratra už nemohl vidět, zároveň se raduje ze života, který měl a z odkazu, který po sobě zanechal. “To mě činí tak šťastným, že alespoň nějaký odkaz po mém bratrovi mi zůstal. Jeho syn. Teď máš v Izraeli velikou rodinu. Už nikdy nebudeš sám,” řekl Eliahu svému synovci.

Jak se vám dnešní článek o znovuobjevené rodině líbil? Neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: faithpanda.com