4 tipy, jak vybrat silný magnet, aby aby dobře držel

Potřebujete silný magnet? Přinášíme pár tipů, který vybrat, aby dobře držel. Nejsilnější běžně dostupné jsou neodymové magnety. Ale které přesně? Podívejte se.

Silný magnet je každý magnet, který pevně drží na kovovém, feromagnetickém povrchu ze železa nebo třeba oceli. Pokud vynecháme elektromagnety, jež pro svůj provoz potřebují elektřinu, budou vás zřejmě zajímat jen trvalé, permanentní magnety. Drží i bez elektřiny, permanentně.

Dříve ferity, dnes neodymy

Dříve byly k dostání jen poměrně slabé feritové magnety, nazývané také jako keramické magnety. Dodnes je používají výrobci elektrotechniky, reproduktorů, elektromotorů nebo i malých suvenýrů. Najdete je rovněž ve svařovacích magnetech. Asi nejčastěji bývají vyrobené z feritů stroncia. Jsou magneticky docela slabé, zato dobře odolávají korozi.

Jestliže však hledáte silné magnety, pak se vám budou hodit nejsilnější, běžně dostupné magnety současnosti – neodymové magnety. Jsou mnohokrát silnější než starší feritové magnety, vyrobené ze směsi neodymu, železa, boru (NdFeB), případně příměsí dalších látek. Tento materiál se totiž dá velice silně magnetizovat.

Neodymové magnety jsou křehké

I když silné magnety z neodymu vypadají jako kovové, vlastnostmi se spíš podobají keramice. Jsou poměrně křehké a silným nárazem či po pádu na zem mohou prasknout nebo se kousek odštípnout. Kvůli obsahu kovů venku korodují, proto je výrobci opatřují ochrannou povrchovou vrstvou niklu, zinku nebo odolnějším teflonem.

Silné magnety mohou být i vodotěsné a určené do exteriéru. Pro takové účely se hodí pogumované a poplastované magnety.

Jak vybrat silný magnet?

Záleží, pro jaký účel magnet potřebujete. Existují silné magnety mnoha tvarů – magnetické kuličky a koule, kvádrové magnety, magnetické kostky, tyčky, kotouče, kruhy i kužely.

Pomoci vám může pár tipů, jak magnet vybrat:

1) Vyberte magnet podle rozměrů

Potřebujete silný magnet někam vsunout nebo máte představu, jakou potřebujete velikost magnetu? Vyberte si magnet podle rozměrů, průměru a tloušťky. Silné magnety na prodej mnoha typů mají na webu Unimagnet.cz.

2) Pozor na magnetickou sílu

U každého magnetu je uvedená magnetická síla, pro jednodušší pochopení v gramech či kilogramech. Ta však platí pro optimální podmínky, když magnet přicvaknete horizontálně na silnou železnou či ocelovou plochu, třeba na traverzu.

Pokud je nosný materiál slabý, například pozinkovaný plech, síla přídržnosti je menší. Totéž platí, jestliže magnet přicvaknete na svislou plochu, ku příkladu na magnetickou tabuli, dvířka ledničky.

Přídržná a smyková síla magnetů je totiž různá. Po přicvaknutí pokoveného magnetu na lesklou svislou plochu se magnetická síla snižuje na 15–25 %.

Má-li magnet hladký, pokovený povrch, může snáze sklouznout. Lépe na svislé ploše drží silné magnety v pryžovém obalu, pogumované.

3) Potřebujete magnet na ven? Vyberte poplastovaný, pogumovaný magnet

Jestliže hledáte magnet vhodný do exteriéru, vyberte si raději poplastovaný magnet nebo pogumované magnety. Jsou dokonce vodotěsné.

4) Magnetický úchyt v oceli je odolnější

I silné magnety jsou poměrně křehké a při méně šetrném zacházení mohou prasknout. Pro náročnější použití si raději vyberte silné magnety – úchyty. Jedná se o neodymové magnety v odolném ocelovém pouzdře.

Pouzdro magnet chrání před mechanickým poškozením a navíc zvyšuje magnetickou sílu. Seženete je rovněž v mnoha provedením, například s otvorem na šroub nebo se závitovým čepem.

Ať vám silné magnety dobře slouží!