Pohled na polární záři jinak. Časosběrné video zachycuje přírodní úkaz z vesmírné stanice ISS

Pokud jste někdy navštívili Norsko, věříme, že jste si nenechali ujít jedinečnou příležitost vidět polární záři plující po obloze v celé její kráse. Zažít tento magický jev je snem mnoha cestovatelů. Přemýšleli jste ale, jaké by to bylo, kdybyste měli možnost zahlédnout polární záři z výšky? Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) vám toto přání splní.

Časosběr plující polární záře

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) svým časosběrným videem nabídla nádherný pohled jak na Auroru Australis (polární záře poblíž jižního pólu), tak na Auroru Borealis (severní polární záře). Polární záře je přírodní anomálií. Nádherná světla jsou vidět na obloze v oblastech s vysokou zeměpisnou šířkou.

Vznik polární záře

Aurora Borealis, zachycená v severní části Norska, hrála po staletí zásadní roli v severské mytologii a kultuře. Tančící světla vypadají ze země úžasně, ale z vesmíru je to ještě krásnější podívaná. Při objevu polární záře NASA zjistila, že vzniká, když sluneční vítr úspěšně narušuje magnetosféru.

Nabité částice v magnetosférickém plazmatu a sluneční vítr se srážejí do termosféry nebo exosféry. Tyto nabité částice jsou obvykle ve formě elektronů a protonů. Důvodem je magnetické pole Země. Jde o jeden z nejúžasnějších přírodních jevů, který udivuje lidstvo po milióny let.

Jiný pohled

Říká se, že ionizace složek atmosféry vyzařuje světlo různých barev a složitosti. Mezinárodní vesmírná stanice nám pomohla získat jiný pohled na Aurory, a to z vesmíru. Jev zachycený satelitem pomohl lidem nahlížet na polární záři způsobem, který by ani s moderními vědeckými vynálezy nebyl možný.

Úvodní obrázek: NASA/Creative commonst/Public domain, Zdroj: Madlyodd.com