Prokrastinace, kdo by ji neznal? Není to tak, že byste byli líní a nechtěli nic dělat, jen prostě nedokážete být produktivní pořád a neustále. Proto si občas pár věcí odložíte na potom nebo si říkáte, že zítra je také den. Pokud vám ale prokrastinace obtěžuje život a chcete s ní zatočit, máme pro vás trik, který nazýváme pravidlem pěti vteřin.
Pravidlo pěti vteřin
Zvláště v dnešní době, kdy spousta z nás pracuje z domova kvůli koronavirové pandemii, může být obtížné být neustále plní motivace a plnit každodenní pracovní i domácí úkoly. Proto se do našeho života vkrádá prokrastinace, která nás nutí povinnosti odkládat, a být zcela neproduktivními. Pravidlo pěti vteřin je ve skutečnosti velice jednoduché, prostě napočítáte do pěti a poté začnete něco dělat. Toto pravidlo by nás mělo přimět plnit úkoly rychleji. Navíc díky němu můžete vytrénovat svůj mozek tak, že si nakonec na tento systém zvykne. A jakmile se z něčeho stane zvyk, je snazší to provádět.
Proč počítání do pěti?
Mozek potřebuje pět vteřin na to, aby zatáhl nouzovou brzdu. Zbavte se nekonečných výmluv, které vám brání k uskutečnění nápadů nebo plnění povinností. Máte-li myšlenku nebo impuls něco udělat, napočítejte do pěti a pusťte se do toho. Pravidlo používejte moudře pro věci, které jsou důležité, jako je například práce nebo cvičení.
Jak začít s pravidlem pěti vteřin?
Pro spoustu lidí je obtížné začít něco nového, protože musí vystoupit ze své komfortní zóny a riskovat. Začněte tedy malými kroky, snažte se pravidlo pěti vteřin používat občas, dokud se z něj nestane zvyk. Nakonec váš mozek spojí odpočítávání s přijetím úkolů. Vědci tvrdí, že musíte vydržet 21 dní, než se z něčeho stane zvyk.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl