Je zcela normální, že naše stolice může mít každou chvíli jiné zbarvení. Tyto změny barev jsou často způsobeny konzumovanými potravinami a v podstatě všechny odstíny hnědé i zelené jsou považovány za normální. To ovšem neznamená, že všechny opaky by měly vzbuzovat obavy. Ale jakákoli změna barvy nebo konzistence je důvodem k větší pozornosti. Nikdy není na škodu promluvit si s odborníkem.
Zelená stolice
Zeleně zbarvená stolice může být často způsobena například zelenou listovou zeleninou nebo zeleným potravinářským barvivem. V některých případech můžete dokonce ve stolici spatřit i kousky potravin.
Daším důvodem může být, že jídlo se pohybuje trávicím traktem příliš rychle, aniž by žluč zesvětlila stolici. Může se jednat o průjem nebo důsledek operace žaludku nebo jícnu.
Jílovitá nebo bledá stolice
Může znamenat nepřítomnost žluči, což je jeden z prvních indikátorů rakoviny slinivky nebo onemocnění jater, jež může být doprovázeno žloutenkou – zežloutnutí očí a kůže.
Žlutá stolice
Lidé si mohou všimnout žlutě zbarvené stolice z několika důvodů. Často je spojena s tučnými potravinami, které se špatně rozkládají, což může souviset s problémy se slinivkou. Pokud je stolice žlutá a také mastná, neobvykle silně páchne, zpravidla značí celiakii nebo infekci.
Černá stolice
Je často ukazatelem krvácení, zpravidla v horním gastrointestinálním traktu – v žaludku nebo v první části tenkého střeva. Krev v horním gastrointestinálním traktu může stolici dodat konzistenci podobnou dehtu, což může být způsobeno vředy nebo nádory. V takovém případě je nutné ihned vyhledat pomoc.
Jasně červená stolice
Opět častá známka krvácení, tentokrát dolní části távicího traktu. Krev na toaletním papíru může značit hemoroidy, ovšem krev v záchodové míse naopak divertikulární krvácení nebo malignitu tlustého střeva.
Neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: https://www.health.com/condition/digestive-health/poop-color