Ačkoli to venku tak nevypadá, začíná nám plavecká sezóna. Přece jen je květen a sluníčko může začít hřát každou chvílí. To znamená, že veřejná koupaliště i lidé, co vlastní bazén na zahradě, připravují své bazény, aby mohli vytáhnout plavky a chytat bronz. Než se tak ale stane, je třeba si čistý bazén nejdříve připravit, odzimovat, vyčistit atd. Ovšem pozor, jakmile se tak stane, neznamená to, že můžete do azurové vody ihned skočit.
Údržba bazénu
Údržba bazénu a příprava na teplé počasí si žádá proces přidávání některých chemikálií, aby se složení vody stalo pro člověka co nejpřijatelnějším. Cílem je zvýšit hladinu „volného chlóru“ v bazénu do bodu, kdy jsou zničeny bakterie. Volný chlór je chlór, který ještě nezneškodnil škodlivé zbytky v bazénu.
Kdy je bezpečné bazén použít?
Obecně se po takovém procesu doporučuje počkat až 24 hodin, než do bazénu skočíte. Než tak uděláte, je dobré otestovat pH vody a úroveň chlóru, abyste se ujistili, že jsou ve správném rozmezí. Vhodná úroveň chlóru je mezi 1,0 a 4,0 díly na milión a pH by mělo být mezi 7,2 a 7,8.
Použití bazénu příliš brzy
Co se může stát, když půjdete do bazénu příliš brzy poté, co jste použili chemikálie na jeho vyčištění a údržbu? Minimálně vás bude trápit vysušená pokožka. Pokud však trpíte nějakými kožními problémy, mohl by se váš stav zhoršit. Můžete pak zaznamenat příznaky, jako je pálení, zarudnutí, bolest nebo puchýřky. Voda plná chemikálií však může mít dopad i na vaše oči a plíce. V očích ucítíte pálení nebo vás bude chvíli trápit rozmazané vidění a nadměrná tvorba slz. Inhalační účinky jsou obvykle nejzávažnější a zahrnují dušnost, tlak na hrudi, sípání a tekutinu v plicích. A pokud omylem vodu z bazénu vypijete, můžete mít pocit nevolnosti, dokonce i zvracet.
V takových případech je nejlepší ihned vystoupit z vody a dostat se na čerstvý vzduch. Opláchněte celé své tělo čistou vodou a mýdlem. Použijte zvlhčovač nebo steroidní krém. Pokud se příznaky nezlepší, volejte lékařskou pomoc.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Health.com