Meteosenzitivita: Když počasí ovládá vaše tělo i mysl. Jak proti ní bojovat?

Citlivost na počasí není žádný výmysl ani nemá nic společného s bujnou představivostí. Pokud se teplota změní, tělo reaguje. Kromě toho mohou mít výkyvy počasí silný vliv na naši psychiku. Dnes vám povíme, jak svou citlivost na počasí řešit a jak ji především poznat.

Příznaky citlivosti na počasí

Tělo může na změny počasí reagovat velice citlivě, a to z toho důvodu, že změny počasí mají vliv na oběhový systém a určité klimatické jevy mohou dráždit nervy. Příznaky obvykle mohou vyvolat vlhkost, tlak vzduchu a teplota. Mezi možné projevy citlivosti na počasí patří:

  • Závratě
  • Depresivní nálada
  • Nervozita
  • Poruchy spánku
  • Extrémní únava
  • Bolesti hlavy a migrény

Je citlivost na počasí nemoc?

Citlivost na počasí nelze nazývat nemocí. Jedná se spíše o nerovnováhu autonomního nervového systému. Postiženo je asi 30% světové populace, ženy častěji než muži. Na počasí často reagují především jedinci, kteří trpí poruchami krevního oběhu.

Masáž hlavy

Když teplota náhle stoupne, tepny a žíly se rozšíří a těm, kteří trpí na nízký krevní tlak, se zatočí hlava. V tomto případě by mohla pomoci rozsáhlá masáž hlavy, čímž stimulujete krevní oběh. V případě chladu se zase žíly a tepny zúží. Tyto změny pak často vyvolávají závratě. Hodně pijte a dopřejte si také relaxační cvičení, jako je například jóga.

Saunování

Zbavte se citlivosti na počasí návštěvou sauny. Pokud vaše tělo reaguje citlivě na změny počasí, střídáním tepla a chladu můžete připravit svůj organismus na proměnlivé počasí.

Čerstvý vzduch

Bez ohledu na počastí choďte na vzduch alespoň jednou denně. Třikrát týdně je také vhodné naplánovat si lehký vytrvalostní trénink, například rychlou chůzi, jízdu na kole nebo běh, kdy puls mírně stoupá.

Relaxační cvičení

Vzhledem k tomu, že změny počasí mohou ovlivnit i psychiku, nervozita, poruchy koncentrace a podrážděnost nejsou v tomto případě nic neobvyklého. Relaxační cvičení by mohla pomoci. Stejně tak vaše nervy mohou uklidnit výtažky z léčivých rostlin. Doporučuje se zejména citrónový balzám.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Wunderweib.de