Jak může přelévání rostlin ovlivnit i nás? Riskujeme zdravotní potíže

Už víme, že je důležité květiny pravidelně zalévat, ale nedodávat jím příliš velké množství vody, abychom je neutopili nebo nám nezačaly chytat plíseň. Věděli jste ale, že nadměrné zalévání květin může mít vliv i na naše zdraví? Když svým pokojovým rostlinám dáváte příliš mnoho vody, vlhkost ve vašem domě stoupá, což může způsobit určité fyzické potíže. Odborníci přesně vysvětlují, jak celá věc funguje.

Zdravotní potíže

Za prvé, vlhká místnost je živnou půdou pro roztoče. A věřte, že tyto tvorečky ve svém životním prostoru opravdu nechcete. Živí se lidskou kůží, rostou, rozmnožují se a také se vyprazdňují tam, kde žijete. Jejich exkrementy se začnou později uvolňovat do vzduchu a u vás se začnou projevovat příznaky alergie a astmatu. Příliš mnoho vody na vašich rostlinách může také zapříčinit růst plísní v půdě, jež do vašeho ovzduší uvolňují spory, což má vliv na vaše dýchací cesty. Vdechování těchto plísňových částic může opět způsobit známky nachlazení, dušnost, svědění nosu a očí. V závažnějších případech můžete pocítit i bolest na hrudi.

Kdy rostliny dostávají příliš mnoho vody?

Jak zjistíte, že vaše rostliny přeléváte a zahlcujete je vysokým množstvím vody? Poznáte to podle celé řady příznaků. Jeden ze znaků je, že se listy zbarvují žlutě a odpadávají. Je však také možné, že listy vyschnou a zhnědnou. Nejlepší, co můžete udělat, je kontrolovat půdu. Pokud je stále vlhká, i když jste květinu zalévali už před nějakou dobou, zaléváte květinu až příliš. Naštěstí můžete tuto přebytečnou vodu snadno absorbovat pomocí tampónu. Stačí, když jej zapíchnete přímo do půdy a necháte ho dělat svou práci. Vodu nasákne a půda se krásně vysuší.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Apartmenttherapy.com