Bolesti pánve nejsou pro ženy nic neobvyklého. Asi jedna ze tří žen těmito bolestmi trpí. Toto nepohodlí samo o sobě není onemocněním, ale může ženě naznačit, že se v jejím těle něco děje a něco není v pořádku. Proto je při pánevních bolestech nutné co nejdříve navštívit gynekologa. Bolest pocítíte jako pocit tíže nebo jako mlhavou bolest nízko pod pupíkem.
Nevinné i vážné příčiny
Důvodů pro tuto nepříjemnost může být mnoho. Některé jsou nevinné, jiné vyžadují léčbu. Některé příčiny jsou tak přirozené, že vám ani nepřijdou důležité. Některé ženy mají ovšem i v běžných situacích takové bolesti, že nejsou schopné normálně fungovat. V takovém případě je nutné navštívit lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu a pomocníky, díky kterým si budete moci užít krásu každodenního, běžného života.
Co to způsobuje a jakým onemocněním můžete trpět?
Bolesti pánve doprovázené silným nebo nepravidelným krvácením během období menstruace mohou být způsobeny fibroidy v děloze. Jedná se o nezhoubné nádory, které se tvoří na vnitřních stěnách dělohy a postihují v některé fázi života až 70 procent žen. Pro stanovení diagnózy je nutná návštěva u gynekologa, který rozhodne o tom, jestli musí být myom odstraněn nebo ne.
Endometrióza
Hlavními příznaky endometriózy jsou bolesti v podbřišku po celý měsíc a bolestivý pohlavní styk. Tento stav nastává, když tkáň normálně umístěná uvnitř dělohy (endometria) roste mimo ni. Na diagnózu bude zapotřebí mnoho testů, aby se lékař ujistil, že s bolestí není spojena žádná další patologie. Poté, v závislosti na závažnost situace, může být zapotřebí hormonální léčba nebo dokonce chirurgický zákrok.
Freepik
Další možné příčiny
V některých případech se jedná o zcela přirozený důvod pánevních bolestí. Odhaduje se, že až 80 procent žen má během menstruace křeče, protože svaly a tepny dělohy se stahují. Máte-li s těmito bolestmi potíže, pomohou vám doplňky vápníku a hořčíku, které mají relaxační vlastnosti. Mezi přirozené zdroje těchto minerálů jsou jogurty, ořechy, špenát a celozrnné pečivo. Pokud to ovlivňuje kvalitu vašeho života, poraďte se s lékařem.
Svalová slabost
Poslední možností je svalová slabost. Uvolněné pánevní dno (např. po porodu, při častém a dlouhodobém sezení) může také souviset s bolestmi pánve a v podbřišku. Vyzkoušejte tzv. Kegelovo cvičení. Ve vzpřímené nebo sedací poloze postupně napínejte svaly hráze a stejně postupně je uvolňujte. Toto cvičení se doporučuje zejména ženám po porodu a před menopauzou, protože tím můžete předejít také močové inkontinenci. Pro vaše zdraví je pevné pánevní dno velmi důležité.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com