Bolesti v oblasti pánve není radno podceňovat. Příčiny, které by měla znát každá žena bez ohledu na věk

Bolesti pánve nejsou pro ženy nic neobvyklého. Asi jedna ze tří žen těmito bolestmi trpí. Toto nepohodlí samo o sobě není onemocněním, ale může ženě naznačit, že se v jejím těle něco děje a něco není v pořádku. Proto je při pánevních bolestech nutné co nejdříve navštívit gynekologa. Bolest pocítíte jako pocit tíže nebo jako mlhavou bolest nízko pod pupíkem.

Nevinné i vážné příčiny

Důvodů pro tuto nepříjemnost může být mnoho. Některé jsou nevinné, jiné vyžadují léčbu. Některé příčiny jsou tak přirozené, že vám ani nepřijdou důležité. Některé ženy mají ovšem i v běžných situacích takové bolesti, že nejsou schopné normálně fungovat. V takovém případě je nutné navštívit lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu a pomocníky, díky kterým si budete moci užít krásu každodenního, běžného života.

Co to způsobuje a jakým onemocněním můžete trpět?

Bolesti pánve doprovázené silným nebo nepravidelným krvácením během období menstruace mohou být způsobeny fibroidy v děloze. Jedná se o nezhoubné nádory, které se tvoří na vnitřních stěnách dělohy a postihují v některé fázi života až 70 procent žen.  Pro stanovení diagnózy je nutná návštěva u gynekologa, který rozhodne o tom, jestli musí být myom odstraněn nebo ne.

Endometrióza

Hlavními příznaky endometriózy jsou bolesti v podbřišku po celý měsíc a bolestivý pohlavní styk. Tento stav nastává, když tkáň normálně umístěná uvnitř dělohy (endometria) roste mimo ni. Na diagnózu bude zapotřebí mnoho testů, aby se lékař ujistil, že s bolestí není spojena žádná další patologie. Poté, v závislosti na závažnost situace, může být zapotřebí hormonální léčba nebo dokonce chirurgický zákrok.

Další možné příčiny

V některých případech se jedná o zcela přirozený důvod pánevních bolestí. Odhaduje se, že až 80 procent žen má během menstruace křeče, protože svaly a tepny dělohy se stahují. Máte-li s těmito bolestmi potíže, pomohou vám doplňky vápníku a hořčíku, které mají relaxační vlastnosti. Mezi přirozené zdroje těchto minerálů jsou jogurty, ořechy, špenát a celozrnné pečivo. Pokud to ovlivňuje kvalitu vašeho života, poraďte se s lékařem.

Svalová slabost

Poslední možností je svalová slabost. Uvolněné pánevní dno (např. po porodu, při častém a dlouhodobém sezení) může také souviset s bolestmi pánve a v podbřišku. Vyzkoušejte tzv. Kegelovo cvičení. Ve vzpřímené nebo sedací poloze postupně napínejte svaly hráze a stejně postupně je uvolňujte. Toto cvičení se doporučuje zejména ženám po porodu a před menopauzou, protože tím můžete předejít také močové inkontinenci. Pro vaše zdraví je pevné pánevní dno velmi důležité.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com