Jedná se o bolestivý stav, který je často detekován pozdě. Název je odvozen od řeckých slov skleros (tvrdý) a derma (kůže), takže doslovně se jedná o tvrdou kůži. Toto revmatickém onemocnění ale může zasáhnout více částí těla. Pojďme si o něm něco málo říct.
Sklerodermie
O autoimunitních onemocnění víme, že se jedná o stav, kdy imunitní systém napadá zdravou tkáň. V případě sklerodermie je to naše vlastní kůže nebo pojivová tkáň způsobující zánět. Po takovém zánětu tkáň tvrdne a způsobuje potíže. I svaly, klouby a orgány jsou často nemocí zasaženy. Sklerodermie je vzácné onemocnění, ovšem stejně jako u jiných autoimunitních onemocnění, je podstatně častější u žen než u mužů.
Typy sklerodermie
Obecně řečeno existují dva typy sklerodermie – lokální a systémová. U lokální sklerodermie tvrdne pojivová tkáň na určitém místě pokožky. U systémové sklerodermie se na nemoci podílí celé vaše tělo. Ztvrdne zejména pokožka rukou, nohou a obličeje, ale také vnitřní orgány.
Příznaky sklerodermie
Příznaky závisí především na závažnosti nemoci. Jedním z prvních příznaků je obvykle Raynaudův fenomén, bílé nebo modré zbarvení prstů. Můžete také zaznamenat otoky, kdy je pokožka napnutá. Mezi další symptomy patří:
- Vřídky na konečcích prstů
- Dušnost v důsledku ztvrdnutí plic
- Únava
- Střevní potíže
- Sucho v ústech a pocit pálení v očích
- Zánět kloubů
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl