Autoimunitní onemocnění, při němž se v pojivové tkáni vyvíjí zánět. Poznejte příznaky vzácné sklerodermie

Jedná se o bolestivý stav, který je často detekován pozdě. Název je odvozen od řeckých slov skleros (tvrdý) a derma (kůže), takže doslovně se jedná o tvrdou kůži. Toto revmatickém onemocnění  ale může zasáhnout  více částí těla. Pojďme si o něm něco málo říct.

Sklerodermie

O autoimunitních onemocnění víme, že se jedná o stav, kdy imunitní systém napadá zdravou tkáň. V případě sklerodermie je to naše vlastní kůže nebo pojivová tkáň způsobující zánět. Po takovém zánětu tkáň tvrdne a způsobuje potíže. I svaly, klouby a orgány jsou často nemocí zasaženy. Sklerodermie je vzácné onemocnění, ovšem stejně jako u jiných autoimunitních onemocnění, je podstatně častější u žen než u mužů.

Typy sklerodermie

Obecně řečeno existují dva typy sklerodermie – lokální a systémová. U lokální sklerodermie tvrdne pojivová tkáň na určitém místě pokožky. U systémové sklerodermie se na nemoci podílí celé vaše tělo. Ztvrdne zejména pokožka rukou, nohou a obličeje, ale také vnitřní orgány.

Příznaky sklerodermie

Příznaky závisí především na závažnosti nemoci. Jedním z prvních příznaků je obvykle Raynaudův fenomén, bílé nebo modré zbarvení prstů. Můžete také zaznamenat otoky, kdy je pokožka napnutá. Mezi další symptomy patří:

  • Vřídky na konečcích prstů
  • Dušnost v důsledku ztvrdnutí plic
  • Únava
  • Střevní potíže
  • Sucho v ústech a pocit pálení v očích
  • Zánět kloubů

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl