Léto se pomalu chýlí ke konci, ale to neznamená, že bychom si ještě na poslední chvíli nemohli užít nějaké last minute dovolené u moře. Osvěžující koupání ve slané vodě ale může způsobit spoustu zdravotních problémů. Na pokožku se mohou dostat bakterie, které způsobují rezistenci vůči antibiotikům. Proto bychom vám dnes rádi vysvětlili, za jak dlouho je vhodné se po plavání v moři osprchovat čistou vodou.
Sprcha po plavání v moři
Podle nedávné studie by koupání v moři mohlo vést ke zvýšení rezistentních genů na antibiotika. Výzkum dospěl k výsledku, že účastníci studie, kteří plavali v oceánu, měli na kůži více bakterií, jež byly odolné vůči antibiotikům, což může zvýšit riziko kožních infekcí. Bakterie byly na kůži detekovatelné nejméně 6 hodin po plavání v moři. Proto se doporučuje osprchovat se po této aktivitě co nejdříve. Zvláště utrpíte-li během dne na pláži malé zranění nebo škrábnutí. Ta dávají bakteriím ještě větší šanci proniknout do pokožky a způsobit infekci.
Opláchnout nebo umýt?
Dermatologové tvrdí, že není nutné rozsáhlé mytí, stačí tedy zbytky moře ze svého těla opláchnout čistou vodou, aby byla pokožka opět čistá. Tím se sníží množství bakterií na kůži, takže se okamžitě sníží i šance na vznik nepříjemné infekce. Silné drhnutí nebo používání antibakteriálního mýdla je zbytečné.
Žádná žínka
Odborníci navíc nedoporučují používat žínku nebo houbu na mytí. Na nich se mohou bakterie usazovat, následně množit a přenášet na vaši pokožku. Stačí napěnit pouze ruce a nechat bakterie, aby se pod proudem vody spláchly samy.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Wellandgood.com