Existuje spousta kožních onemocnění, tolik, že už v nich můžeme mít sami zmatek. Například se často zaměňují pojmy ekzém a psoriáza (lupénka) – dva kožní stavy, které způsobují vyrážku na kůži. Pokud si stále nejste jistí, zdali vás trápí ekzém nebo psoriáza, vysvětlíme vám hlavní rozdíl. Stejně tak nezapomeňte kontaktovat svého lékaře nebo dermatologa.
Rozdíl mezi ekzémem a psoriázou
U ekzému se musíte vypořádat s červenými skvrnami na kůži. Mohou svědit a tvořit puchýřky, praskliny a strupy. Psoriáza je kožní onemocnění, které charakterizuje zarudnutí, svědění a odlupování kousků kůže. Obě formy jsou si tedy dost podobné, proto může být obtížné vidět mezi nimi rozdíl. Hlavní odlišnost dermatologové shledávají v příčině jejich vzniku.
Psoriáza je autoimunitní onemocnění, při kterém kožní buňky procházejí životním cyklem rychleji než obvykle. Imunitní systém je následně narušen. Ekzém je zánětlivé onemocnění a má spoustu příčin. Roli hrají například faktory, jako je prostředí nebo genetická mutace.
Drobné odlišnosti ve vzhledu a výskytu
Zatímco rozdíl mezi ekzémem a psoriázou je pro nás obtížné vypozorovat, existuje několik drobných odlišností, jež nám mohou poradit. Psoriáza se obvykle objevuje na vnější části kloubu a vypadá jako silná, šupinatá, svědivá náplast. Ekzém se obvykle vyskytuje v záhybech kloubů, navíc má často růžovější barvu. Stejně tak se můžete podívat na ohraničení zarudlých skvrn na pokožce. U psoriázy je hranice u postižené a zdravé pokožky ostrá, zatímco ekzém se mírně rozlévá do zdravé kůže.
Příčiny ekzému a psoriázy
Spouštěče ekzému a psoriázy si jsou také podobné. Například jídlo, léky nebo stres mohou být příčinami těchto kožních problémů. U každého člověka se ale mohou lišit. Dermatologové se však shodují na jednom – kosmetické výroby jsou pro vznik ekzému nejčastějším důvodem.
Shutterstock
Léčba
Vzhledem k tomu, že ekzém je zánětlivé onemocnění, je jeho léčba jednodušší než u psoriázy. V obou případech mohou pomoci steroidy, ale kromě toho pomáhá co nejvíce se vyhýbat všem příčinám vzniku těchto dvou kožních onemocnění. Je také lepší vyvarovat se sprchování nebo koupání ve velmi horké vodě, protože pokožku vysušuje. V některých případech může také pomoci speciální dieta, která do vašeho těla dostane méně histaminu. V každém případě se poraďte se svým lékařem, dermatologem nebo dietologem.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Popsugar.co.uk