Problém je v tom, že sama o sobě nezpůsobuje žádné komplikace, proto je obtížné ji odhalit. Zde jsou veškeré informace, které potřebujete vědět o brániční kýle od prevence přes příznaky až po léčbu.
Co je brániční kýla?
Než se ponoříme do hlavních příznaků brániční kýly, je důležité pochopit, o co přesně jde. Bránice je hlavní nádechový sval, který odděluje dutinu břišní od dutiny hrudní. Když je otvor mezi hrudníkem a břišní dutinou širší než obvykle, jedná se o brániční kýlu, která může být vrozená a je zpravidla odhalena až v pozdějším věku. Za normální situace je žaludek umístěn v břišní dutině, ale při brániční kýle se může zvednout. Tím se přechod z jícnu do žaludku nachází v dutině hrudní, nikoli v břišní, což způsobuje, že se svšrač mezi jícnem a žaludkem nemůže správně zavřít.
Příčiny brániční kýly
Jak už bylo řečeno, brániční kýla může být vrozená. Pokud se však tento stav vyvine až v pozdějším věku, rozlišují se dvě možné příčiny:
- Uvolnění bránice – jak stárneme, naše svaly se mohou uvolnit, jakmile bránice zeslábne, otvor se může rozšířit, což může způsobit brániční kýlu
- Nehoda nebo oslabení svalů
Příznaky brániční kýly
Ačkoli název může znít bolestivě, brániční kýla v podstatě nezpůsobuje téměř žádné příznaky. Bolest obvykle nastává tehdy, když se žaludek přesune do hrudní dutiny a svěrač se již řádně nezavírá. To může způsobit, že budete trpět následujícími symptomy:
- Časté pálení žáhy
- Bolest nebo pocit pálení kolem hrudní kosti
- Kašel
- Bolest v krku
- Nevolnost nebo zvracení
- Obtížné polykání
- Zánět jícnu
Freepik
Léčba brániční kýly
Když trpíte brániční kýlou, často se situace řeší léky na pálení žáhy. To dává vašemu jícnu šanci se uzdravit z poškození nebo zánětu. Pokud medikamenty nepomohou, je možné, že přijde čas i na operaci.
Prevence brániční kýly
Lze vůbec vzniku brániční kýly nějakým způsob zabránit? Aby se snížilo riziko, je důležité předcházet zácpě a obezitě. Tyto dva faktory zvyšují tlak na váš žaludek a usnadňují jeho zvedání. Dbejte tedy na:
- Zdravou a pestrou stravu bohatou na vlákninu
- Pijte hodně čisté vody
- Pravidelně cvičte
- Vyvarujte se kořeněným jídlům, alkoholu, čokoládě, citrusovým plodům, tučným jídlům a mátě peprné
- Před spaním nepijte a nejezte cca 3 hodiny
- Nekuřte
- Nenoste příliš těsné oblečení v oblasti břicha
- Jakmile se pro něco ohýbáte, pokrčte kolena místo toho, abyste ohýbali záda
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mlds.nl