ADHD u dospělých: Příznaky s věkem nemusí zmizet, významný vliv mohou mít na zaměstnání i vztahy

Zatímco bylo dříve ADHD vnímáno jako porucha, která se vyskytuje především u dětí, nyní je stále častěji diagnostikována u dospělých jedinců. Už dávno není pravdou, že ADHD přetrvává pouze v dětství a postupem času vymizí, přibližně od roku 1998 se zvyšuje povědomí, že příznaky neustávají ani v dospělosti. Problematiku vysvětlují přední psychiatři, kteří se ADHD zabývají jak u dětí, tak i dospělých.

ADHD u dospělých

Několik příznaků může naznačovat, že máte co do činění s ADHD, počínaje třemi základními. Nedokážete udržet pozornost, nemůžete se uvolnit a například si v klidu přečíst knížku. Nebo ano, ale v podstatě si nic z toho nepamatujete. To je nejtrvalejší symptom. Hyperaktivita a impulzivita jsou dalšími důležitými známkami ADHD. Jak lidé stárnou, mírně se zklidní, ale přesto se nemohou pořádně uvolnit, cítí se neustále něčím zaneprázdněni.

Dopad na každodenní život

Příznaky ADHD mají významný dopad na každodenní život. Potíže mohou nastat například ve vztahu, jedinci s ADHD se zpravidla začínají kvůli své hyperaktivitě rychle nudit a jejich impulzivita dává více prostoru pro hádky. Pomíjivé vztahy a časté změny zaměstnání jsou proto signály, že by osoba mohla trpět ADHD.

Co je potřeba udělat?

Dle odborníků je prvním krokem návštěva lékaře. V ordinaci s pomocí praktické sestry lze zkontrolovat, zdali je přítomné ADHD a v jaké formě, mírné či těžké. Můžete přidat i své přičinění ke zmírnění příznaků ADHD, existuje spousta knih o svépomoci, které vám pomohou s plánováním a organizací. Můžete se také naučit, jak pečovat o svoji psychohygienu – včas chodit spát, regulovat užívání mobilního telefonu a podobně. Kromě toho se ukázalo, že sport a cvičení jsou dobrými nástroji pro vaši pozornost.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl