Květiny jsou jednou z nejzářivějších dekorací naší planety. To je možná důvodem, proč je lidé nepěstují pouze na zahradě, ale také ve svých domácnostech, protože vždy je hezké za oknem vidět vánice, ale na okenním parapetu kus jara a léta v podobě rozkvetlých květin. Květiny v pokojích zdobí interiér, čistí vzduch, absorbují škodlivé nečistoty a produkují esenciální oleje. Ovšem zdravé, krásné a bohatě kvetoucí rostliny je obtížné udržet bez přírodních vlivů. Potřebují dostatečnou výživu, větší než při venkovním růstu. Výjimkou jsou pouze rostliny v nečinném období – nepotřebují dočasně dodatečnou výživu.
Signál, který vám naznačí, že je třeba začít s okamžitou výživou pokojových květin je pomalý růst, slabé stonky, vlnící se listy a neochota rozkvétat. A jaká hnojiva jsou v těchto případech nejvhodnější?
Káva a čaj
Příště, až budete pít kávu, nevyhazujte ze dna hrnku zbytek kávy, ale smíchejte jej s hlínou. Půda se uvolní a bude lehčí, její kyselost se zvýší a bude obsahovat více kyslíku. Pokud pěstujete rajčata, ujistěte se, že zemina bude více hustá a kalná. Rajčata to milují. Také čaj může pomoci a působit jako zálivka pro květiny. Čaj pro dobrý spánek uvolňuje půdu v květináči a bude tak více vzdušná a lehká.
Cukr
Před zaléváním natlačte asi jednu čajovou lžičku cukru do hlíny. Nebo rozpusťte dvě čajové lžičky cukru ve sklenici s vodou. Tento roztok používejte maximálně jednou týdně, protože cukr je dobrou základnou pro hnilobu, bakterie a plísně. Cukrová náplň je vhodná pro všechny druhy fíkusů.
Cibule
Jak se ukázalo, cibule nejsou dobré pouze pro vaření, ale také jako hnojivo pro rostliny. Navíc, cibulové slupky obsahují látku, která ničí patogenní mikroflóru. Odvar z loupané cibule přispívá k boji s roztoči a mšicemi. Použijte suché cibulové slupky a vařte je ve 2 litrech teplé vody. Vařenou směs nechte 2 dny pod pokličkou, poté je připravena k použití.
Droždí
Z droždí lze připravit vynikající hnojivo pro růst rostlin. Kvasnice obsahují spoustu vitamínu B, stopové prvky a živiny. Mají příznivý účinek na růst rostlin a přispívají k rozdělení buněk. Po kvasnicích se aktivita mikroorganismů zvýší a začne uvolňovat oxid uhličitý. Rozpusťte jedno droždí v pěti litrech teplé vody a použijte roztok, jakmile vystydne. Největší zájem o něj budou mít pelargónie a petúnie.
Vaječné skořápky
Skořápky od vajec jsou bohaté na vápník, který neutralizuje kyselost. Proto se přidávají k minerálním hnojivům, které naopak kyselost půdy zvyšují. Skořápky pořádně umyjte, vysušte a rozemelte. Poté přidejte do půdy.
Banánové slupky
Je to jednoduché! V banánové slupce je spousta draslíku, vápníku a fosforu, což je přesně to, co rostliny potřebují. Jakmile se všechny tyto složky v půdě rozloží, dokonale rostliny vyživují, podporují rychlý růst a rozkvět. Banánové slupky vysušte, smažte, nasekejte, pečte a namočte do vody. Hnojivo ze slupek je mnohem ekologičtější a přírodnější než umělé kupované. Velmi rády ho mají růže.
Popel
Popel je jedním z nejlepších hnojiv díky svému vysokému obsahu draslíku, fosforu, hořčíku, vápníku, železa, zinku a také síry. Navíc jsou ve formě snadno přístupné rostlinám. Je ale nutné podotknout, že je řeč pouze o popelu získaném ze spalování zbytků rostlin. Nejvyšší obsah minerálních živin v popelu je z bylin a obilovin. Oxiduje půdu, vytváří příznivé podmínky pro životně důležitou aktivitu půdních mikroorganismů, zejména dusíkových bakterií. Odeberte přibližně 100 – 150 gramů popela a přidejte do kbelíku s vodou. Můžete jej nechat několik dní a neustále jej míchejte, aby se nevytvořila usazenina.
Pomerančové slupky
Hnojivo z citrusů se připravuje z rozdrcené kůry, kterou naplníte asi třetinu sklenice a zalijete vroucí vodou. Nechte louhovat celý den, vyjměte kůru a zalijte květiny. Zároveň jím můžete rostliny postřikovat jako prevenci proti roztočům.
Voda z akvária
Voda z akvária obsahuje velké množství látek, které dokonale stimulují růst rostlin, jsou velmi měkké a mají neutrální pH. Doporučuje se ovšem používat ji pouze na jaře a na začátku léta, kdy rostlinám začínají aktivně růst listy a výhonky.
zdroj: takprosto.cc