Pravidelná výměna houbičky na nádobí je důležitá nejen z estetických důvodů, ale také z hygienických a zdravotních. Dlouho používaná houbička je domovem nebezpečných mikrobů, kterým se ve vlhkém prostředí nesmírně daří. Jak často byste ji měli měnit za novou? Spousta lidí v této oblasti dělá velkou chybu.
Houbičku měňte každých pár dní
Houbička na nádobí nesmí chybět v každé kuchyni. I když máme myčku, používáme houbičku každý den pro mytí větších kusů nádobí nebo setření nečistot z kuchyňské desky. Bohužel to znamená, že se tato nenápadná a levná součást kuchyně velmi rychle zašpiní.
Příjemný domov mikrobů
Výzkumy ukazují, že houbička na nádobí je skutečnou živnou půdou pro bakterie. Tým vědců analyzoval, co se nachází uvnitř použité houbičky. Výsledky byly šokující. Ukazuje se, že odborníci identifikovali až 82 miliard bakterií na jednom kousku a rozlišili na 362 druhů mikrobů. To je číslo srovnatelné s lidským odpadem. Žádné jiné místo na planetě Zemi není tak bohaté na mikroorganismy. To vše proto, že houbička je vlhká a teplá, navíc obsahuje látky, kterými se mikrobi živí, takže nabízí vynikající prostředí pro jejich vývoj.
Často je už pozdě
Většina z nás vyměňuje houbičku pouze tehdy, když je viditelně opotřebovaná. To už je ale pozdě. Špinavá a pomačkaná houbička znamená, že už se na ní zabydlela spousta bakterií a choroboplodných zárodků. Odborníci doporučují měnit houbičku každé 2-3 dny, v krajním případě jednou týdně. V opačném případě riskujeme infekci bakteriemi, které mohou proniknout z houbičky na desku stolu nebo na nádobí, odtud poté na jídlo. To může způsobit mimo jiné i střevní potíže.
Shutterstock
Dezinfekce nepomůže
Někteří se také snaží houbičku vydezinfikovat. Bohužel, ani mytí v myčce, opaření vařící vodou nebo vložení do mikrovlnky nebezpečné mikroorganismy nezabije. Nejbezpečnější je prostě starou houbičku vyhodit do koše a nahradit novou a čistou.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Today.com