Pokud máte potíže s nazouváním nebo vyzouváním bot či je pro vás najednou komplikované ohnout nohu v kotníku, může to být známkou toho, že s vašimi dolními končetinami není něco v pořádku. Podle lékaře Francise Caputa z Clevelendské kliniky mohou být příčinou otoky.
Příznaky oteklých nohou
Pokud jemně zatlačíte na kůži na noze a bude patrný otisk prstu déle než několik sekund, je pravděpodobné, že tělo nadměrně zadržuje tekutiny. Jedná se o jeden ze základních příznaků. K němu se mohou přidat následující:
- Stopy na kůži po svléknutí ponožek
- Nohy jsou těžké, necitlivé nebo svědivé
- Kůže, která vypadá oteklá, natažená nebo „lesklá“
- Napnutá nebo bolestivá pokožka
Otoky nohou mohou pocházet z celé řady příčin. Někdy je to důsledek zadržování tekutin po dlouhém dni. V jiných případech to může být známka vážného stavu.
Edém
Pokud jste celý den stáli, je naprosto normální, že vás trápí otoky kolem kotníků. Totéž, pokud sedíte hodiny v autě nebo kanceláři. Stav se nazývá edém a dochází k němu, když se tekutina hromadí v nohou a chodidlech. Je častější u lidí s nadváhou nebo těhotných žen, ovšem postihnout může kohokoli.
Řešení je celkem jednoduché. Omezte sůl ve svém jídelníčku. Když sedíte celé hodiny, často vstávejte, abyste se protáhli. Pokud se objevily mírné otoky, jděte na procházku nebo zvedněte nohy na stoličku.
Hluboká žilní trombóza
Hluboká žilní trombóza je krevní sraženina, která se tvoří v žíle, obvykle v pánvi, stehně nebo bérci. Mezi typické příznaky patří:
- Viditelně zvětšené žíly pod povrchem kůže
- Bolest nebo citlivost v noze
- Otok jedné nohy, někdy doprovázený zarudlou kůží a horkem na dotek
Samotná hluboká žilní trombóza není život ohrožující, pokud se však sraženina uvolní, může cestovat až do plic a blokovat průtok krve. To může vést k plicní embolii, což je velmi vážný stav.
Pokud se u vás objeví známky hluboké žilní trombózy, je důležité okamžitě vyhledat léčbu, abyste snížili riziko plicní embolie. Lékař může doporučit:
- Zvedání nohou
- Kompresní punčochy
- Léky
- Chirurgickou léčbu
Chronická žilní nedostatečnost
Někdy mohou žíly na nohou zeslábnout. Když k tomu dojde, krev neproudí tak snadno zpět do srdce. V důsledku toho se vám mohou vyvinout křečové žíly a nahromadit tekutina v nohách. Žilní nedostatečnost se někdy vyvine u lidí, kteří v minulosti prodělali hlubokou žilní trombózu.
Pokud žijete s žilní nedostatečností, může vám lékař doporučit:
- Změny životního stylu, jako je cvičení a hubnutí
- Kompresní punčochy
- Léky
- Chirurgickou léčbu
Shutterstock
Lymfedém
Lymfedém nastane ve chvíli, kdy lymfatické uzliny přestanou filtrovat lymfu tak, jak by měly. V takovém případě může dojít k otoku jedné nebo více končetin, od mírných až po těžké. Lymfedém se někdy vyskytuje u lidí, kterým byly odstraněny lymfatické uzliny kvůli léčbě rakoviny.
Mezi běžné způsoby léčby lymfedému patří:
- Kompresní punčochy
- Lymfodrenáž (forma samomasáže)
- Cvičení
- Chirurgická léčba
Onemocnění srdce, ledvin nebo jater
Když orgány nepracují tak, jak by měly, může se v nohách začít hromadit tekutina. Městnavé srdeční selhání, onemocnění ledvin a jater mohou způsobit otoky nohou.
Pokud vás trápí nebo máte podezření, že máte některý z těchto stavů a zaznamenáte nové nebo přetrvávající otoky nohou, poraďte se s lékařem.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: clevelandclinic.org, mayoclinic.org