Nekonečný přísun aromatické byliny k vaření i léčitelství. Pravidla pěstování koriandru i pro začátečníky

Koriandr je bylina nenáročná na pěstování, takže představuje perfektní volbu pro začínající zahrádkáře. Pokud jste milovníky této bylinky a rádi ji přidáváte do mnoha pokrmů, naučte se, jak zařídit, abyste ji měli vždy po ruce bez většího úsilí.

Druhy koriandru

Prvním krokem je výběr správné odrůdy, což závisí především na klimatických podmínkách. V teplejším podnebí se vyplatí volit pomalu kvetoucí odrůdy, protože jejich listy můžete používat delší dobu, než se začnou objevovat semena. Zde jsou některé druhy, které můžete vyzkoušet:

  • Slowbolt
  • Calypso
  • Jantar
  • Santo

Výsadba semen

Pokud si chcete koriandr vypěstovat sami, můžete si semínka také koupit a zasadit buď doma v květináči, nebo přímo venku na zahradě. Semínka je třeba přes noc namočit do vody, tím se změkčí tvrdý vnější obal, klíčení tak proběhne rychleji. Semínka zasaďte asi 1,5 cm hluboko do menšího květináče, do jakékoliv obyčejné zeminy. Položte květináč na teplé místo se spoustou slunečního světla. Dbejte také na pravidelné zalévání a až do vyklíčení semínek udržujte půdu vždy vlhkou. Když je trochu teplejší počasí, můžete sazenice zasadit na zahradu.

 

V jakém období koriandr zasadit?

Koriandr má rád nižší teploty a nejlépe se mu daří, když je zasazen brzy na jaře nebo koncem léta. Ve skutečnosti, jakmile teplota stoupne nad asi 23 stupňů Celsia, rostlina začne kvést a produkovat semena. Nejlepší je zasadit semena, když vidíte předpovědi počasí kolem posledního bodu mrazu na jaře.

Pokud jsou vysazena příliš pozdě, rostlina začne kvést a produkovat semena ještě před sklizní listů – v tomto okamžiku listy ztrácejí své charakteristické aroma. Jakmile teplota dosáhne 21 stupňů Celsia, přestaňte vysazovat nové rostliny. S výsadbou však můžete začít znovu až v pozdním létě, tak si zajistíte brzkou podzimní sklizeň. Pokud ale na jaře vysazený koriandr necháte vypustit semena, za správných podmínek sama vyklíčí.

Výsadba a péče

Pokud sazenice umístíte ven z květináče, vykopejte jamky vzdálené 7,5 až 10 cm a rostliny do nich zasaďte, poté je důkladně zalijte. Přesazování koriandru může být choulostivý úkol kvůli jeho dlouhým hlíznatým kořenům, ale pokud se s ním zachází opatrně, proces přežije.

Pokud semena sázíte přímo na zahradu, umístěte je přibližně 0,5 cm hluboko a 2 až 5 cm od sebe. Půda by měla být vždy vlhká a neměla by se nechat dlouho suchá. Zároveň si dejte pozor, abyste koriandr neutopili.

Sklizeň listů koriandru

Listy lze sklízet v podstatě hned, jak se objeví, ale nejlepší je počkat, až budou bylinky vysoké alespoň 15 cm. Odřízněte vnější listy na základně stonku a ponechte špičku výhonku neporušenou. To podpoří další růst. Abyste si zajistili nepřetržitý přísun, sbírejte z každé rostliny vždy jen několik listů. To podporuje růst nových a prodlužuje období sklizně.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: rhs.org.uk