Neustále zpocené dlaně: Kromě stresu a nízké hladiny cukru se může jednat o vážné onemocnění štítné žlázy

Pocení dlaní je obvykle způsobeno obyčejným stavem. Mezi běžné příčiny patří horké počasí nebo nervozita. Někdy se však může jednat o příznak něčeho vážnějšího. Jediným řešením jsou pak změny v životním stylu nebo užívání léků. Je tedy dobré vědět, co to podle odborníků ze zdravotního webu mayoclinic.org může znamenat.

Jste ve stresu

Když stres narůstá, je normální, že vaše srdce bije rychleji, dech se zrychluje a dlaně jsou trochu vlhké. Jedná se o reakce těla, které nás mají chránit před nebezpečím. Jedním z nejlepších domácích léků na zpocené dlaně způsobené stresem je zhluboka se nadechnout. To snižuje puls a stres začne klesat.

Hyperhidróza

Hyperhidróza způsobená hyperaktivními potními žlázami je stav charakterizovaný nadměrným pocením, které není způsobeno teplem, cvičením nebo jiným základním zdravotním stavem. Často postihuje dlaně, ale může cílit i na chodidla nebo obličej. Lidé s hyperhidrózou mohou také zaznamenat vyrážku z nahromaděného potu. Může způsobit svědění, zarudnutí a praskání kůže. Udržet pot pod kontrolou obvykle začíná předepsaným antiperspirantem, který lze aplikovat na dlaně. Pokud antiperspiranty nepomáhají, může váš lékař vyzkoušet různé perorální léky nebo léčbu, jako jsou injekce neurotoxinu.

Máte nízkou hladinu cukru v krvi

Máte obvykle zpocené dlaně během několika hodin po jídle? Pokud jsou doprovázeny pocity hladu, slabosti, třesu nebo závratí, můžete po jídle pociťovat reaktivní hypoglykémii nebo nízkou hladinu cukru v krvi. Problém se často vyskytuje u lidí s cukrovkou. Reaktivní hypoglykémie s diabetem může být známkou toho, že váš inzulín nebo léky mohou vyžadovat úpravu. U lidí bez cukrovky může být řešení problému nízké hladiny cukru v krvi tak jednoduché, jako jíst vyváženější jídla, která obsahují vlákninu a bílkoviny, omezit rafinované sacharidy a jíst více malých jídel během dne.

Hypertyreóza

Někdy mohou být zpocené dlaně důsledkem hypertyreózy, což je stav, kdy štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonu štítné žlázy tyroxinu. To může zrychlit tělesné funkce a způsobit, že člověk cítí nevysvětlitelné horko, potí se, zrychlí se mu tep, který může být také nepravidelný, nastat může i úzkost nebo podrážděnost, třes a potíže se spánkem. Hypertyreóza vyžaduje lékařské ošetření, proto zavolejte svému lékaři, pokud zaznamenáte zmíněné příznaky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: livestrong.com, mayoclinic.org