Co cítí duše, prožívá i tělo. Nenávist k zaměstnání může podle vědců způsobit vážná onemocnění

Vstáváte každý den s pocitem, že váš život nemá smysl, vaše práce vás nebaví, ale říkáte si, že takový je prostě život? Výzkum, který provedla Harvard University School of Public Health, ukázal, že stres, který zažíváme při negativním emocích z činností negativně ovlivňuje mozek, srdce a další životně důležité orgány.

Vyšší šance na rozvoj vážných onemocnění

Některé z negativních důsledků způsobených nechtěnou povinností jsou vysoký krevní tlak a rozvoj cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění. Kromě toho nenávist k současnému zaměstnání může způsobit, že tělo bude zranitelnější vůči virům a choroboplodným zárodkům, čímž se zvýší šance na nachlazení, sezónní chřipku nebo jiné onemocnění.

Vystavení tomuto druhu stresu se totiž začíná zaznamenávat již v dětství. V jiné studii provedené univerzitou UCLA se ukázalo, že lidé, kteří jsou spokojeni se svým životem, mají lepší imunitu a v případě onemocnění mají méně závažné příznaky a rychleji se zotavují. Ve skutečnosti byly tyto závěry společné všem účastníkům výzkumu bez ohledu na věk, socioekonomickou úroveň, tělesnou hmotnost nebo jiné psychologické faktory, jako je sebevědomí a jak moc byli nebo nebyli extrovertní.

Co cítí duše, to prožívá i tělo

Samozřejmě se nelze zcela vyhnout stresu a povinnostem, které nás nebaví. Můžeme si k nim ale zachovat pozitivnější přístup a snažit se je provádět co nejkreativněji. Naštěstí je veškerá naše nelibost pouze jednou částí rovnice. Na druhé straně jsou věci, které nás dělají šťastnými. Právě ty působí opačným směrem a nabízejí klid duši a zdraví tělu.

Škody, které nám stres způsobuje, tedy mohou být kompenzovány výhodami vyplývajícími z věcí, které nás těší. Vlastnosti jako nadšení, naděje, optimismus, podpora přátel, ale i síla vypořádat se s věcmi, které nám způsobují úzkost a činí nás nešťastnými, mají podle vědců schopnost snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, mrtvice a deprese.

Na pěstování těchto vlastností není nikdy pozdě. Někdo je může najít pomocí psychoterapie nebo meditace, zatímco pro jiné je efektivnější věnovat se koníčku, sportu nebo jen tak být se svou rodinou a přáteli. Ať už je to cokoliv, co vás dělá šťastnými, jisté je jen to, že stojí za to tomu věnovat co nejvíce svého času.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: harvard.edu, healthline.com, apa.org