Rakovina kůže je nejčastějším lidským zhoubným nádorem a představuje více než jeden z 12 případů rakoviny zaznamenaných ročně po celém světě. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že z 18,1 milionu případů rakoviny zaznamenaných v roce 2020 na celém světě bylo více než 1,5 milionu případů rakoviny kůže. Z toho bylo 325 000 případů nejagresivnější formou (melanom). Nicméně i když je rakovina kůže tak běžná, stále je opředena mnoha mýty, které vyvrátil tým dermakoložky Saira George.
Ti, kdo mají tmavou pleť, rakovinu nedostanou
Rakovina kůže si nevybírá. Vyvinout se může u každého bez ohledu na barvu pleti. Její výskyt může být vyšší u lidí se světlou pletí, ale riziko úmrtí je vyšší u lidí s tmavou pletí. Bohužel je často diagnostikována až v pokročilém stádiu, a to právě proto, že existuje tento mýtus, který lidi s tmavou pletí provází.
Slunce je nezbytné pro vitamín D
Několik minut pobytu na slunci v létě stačí k tomu, aby si tělo vytvořilo dostatečné množství vitamínu D. Vědci z univerzity ve Valencii v souvisejícím výzkumu zjistili, že 10-20 minut je více než dost.
Rakovina kůže je způsobena pouze vystavením slunci
Ano, hlavní příčinou je vystavení slunečnímu ultrafialovému (UV) záření, ale stejně škodlivé je UV záření ze solárií. Kromě toho existují rizikové faktory, které hrají důležitou roli:
- Rodinná anamnéza onemocnění
- Oslabení imunitního systému
- Pokročilý věk
- Světlá pleť s pihami nebo neobvyklými znaménky
Čím vyšší SPF, tím více chrání
Rozdíly mezi nimi nejsou působivé. Opalovací krém s SPF 30 absorbuje 97 % škodlivých slunečních UV paprsků. Opalovací krém s SPF 50 absorbuje 98 %. Ten, který má SPF 100, absorbuje 99 %. Jediná věc, která poskytuje plnou ochranu, je vyhýbat se slunečnímu záření.
Rakovinou kůže onemocní pouze staří lidé
Rakovina kůže nedělá rozdíly podle věku. Naopak její nejnebezpečnější forma (melanom) je nejčastější formou rakoviny u mladých lidí ve věku 25-29 let. Je to také druhá nejčastější rakovina mezi 15-29 lety. Škody způsobené UV zářením jsou kumulativní. To znamená, že se rok od roku sčítají. Každé nové spálení se přidává k předchozímu a riziko se zvyšuje.
Když je pod mrakem, není potřeba opalovací krém
Opalovací krém je nezbytný pro každého, kdo tráví hodně času venku po celý rok. Ať je horko nebo zima, s mraky nebo bez nich, UV záření dosáhne zemského povrchu.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: V textu