Příznaky, které naznačují, že trpíte nadměrnou únavou a spánkovou deprivací

Sedíte za stolem u počítače a sledujete hodiny, kdy padne čas, v který můžete vyrazit z práce a konečně sebou hodit do postele. Vyčerpanost z práce je naprosto normální jev, ovšem existuje rozdíl mezi pocity vyčerpání a vážnou únavou. Zde je několik hlavních příznaků, kterými vám vaše tělo dává najevo, že trpíte nadměrnou únavou.

Výpadky a pomalejší reakce

Nedostatek spánku má negativní dopad na základní kognitivní funkce, včetně bdělosti, ostražitosti, pozornosti, paměti a zrakovému vnímání. 

Náladovost

V poslední době se cítíte podrážděně. Na vině by mohla být opět spánková deprivace, která může mít vliv na vaši náladu a celkovou pohodu. Na základě studie bylo zjištěno, že lidi, trpící nespavostí, přepadá 10x více klinická deprese a mají 17x vyšší pravděpodobností vzniku úzkosti než lidé s dostatkem kvalitního spánku.

Potíže se zrakem

Pokud se cítíte unaveni déle než půl roku a odborník vyloučí veškeré zdravotní příčiny, je možné, že se potýkáte se syndromem chronické únavy. S tím jsou spojené i potíže s viděním, které se zhoršují tím více, čím více jste unavení. 

Halucinace

Máte pocit, že si s vámi váš zrak hraje? Trvá-li spánková deprivace příliš dlouho, u 80% lidí se mohou rozvinout vizuální halucinace a vy začnete mít problém rozlišovat mezi realitou a fantazií, což může značit akutní paranoidní schizofrenii. 

Pokud na sobě pocítíte kromě únavy i tyto zmíněné příznaky, měli byste navštívit svého lékaře a poradit se s ním ohledně možnosti léčby. Varujte i své přátele a rodinu prostřednictvím sdílení tohoto článku.

Zdroj: womenworking.com