Nepoctivé triky obchodníků s potravinami: Na co si dát při nákupu pozor

Při nakupování potravin vždy dbáme na to, abychom si domů odnesli ty nejčerstvější a nejchutnější. Ovšem ne všichni obchodníci s potravinami to tak dělají a většinou hledí na svůj zisk. Například věděli jste, že veliké množství bylinek v již hotovém salátu pomáhá maskovat prošlé ingredience? Odhalte s námi triky nepoctivých maloobchodníků a dopřejte si tak chutné jídlo z kvalitních potravin.

Vyhněte se opětovně baleným produktům

Snažte se vyhnout opětovně baleným produktům, které jsou ještě ke všemu předkrájené. Jedná se o znamení toho, že jim pravděpodobně brzy vyprší spotřební lhůta nebo už možná vypršela. Datum na balení vám v tomto případě nic neřekne, jelikož se může několikrát denně měnit. Dokonce i čerstvé potraviny takto balené přitahují spoustu bakterií. Vždy je lepší požádat někoho v lahůdkách, aby před vámi výrobky nakrájel a zabalil.

Buďte ostražití v úseku s delikatesami

Při nákupu salátů si všímejte hlavně těch, které obsahují mnoho bylinek nebo česneku. Většinou se obchodníci tímto způsobem snaží zakrýt jejich blízkou expiraci. Při výběru salátů pamatujte na to, že saláty s masem nebo rybami vyprší rychleji než zeleninové a saláty s olejovým dresinkem jsou bezpečnější než ty s majonézou. A co je vůbec nejlepší – vybrat saláty bez dresinku, které mohou být uloženy až dva dny. A jak by ve správné prodejně měl vypadat správný salát?

  • Uchovaný by měl být ve skleněné misce v samostatném regálu
  • Každá nádoba má i svou lžičku
  • Pracovník obchodu nosí při dotyku jídla jednorázové rukavice

Kontrolujte stav balení

Pomačkané strany, deformace, praskliny, zmačkaný karton se suchými stopami od tekutiny. Toto bohužel nejsou pouze kosmetické vady. Jakékoliv poškození může být známkou špatného skladování, přepravy v nesprávných podmínkách a dokonce i vypršení spotřební lhůty.

Využijte příležitost pro důkladné prohlédnutí potravin

Pracovníci v obchodech moc dobře ví, jak předvést své zboží v tom nejlepším světle. Ale i přesto se nebojte říct si například o kus masa, který si chcete prohlédnout zblízka. Pod osvětlením na pultu může totiž maso vypadat úplně jinak. Totéž platí pro mražené potraviny. Nekupujte potraviny s tlustou vrstvou ledu. Znamená to, že jídlo bylo opakovaně zmražováno, což není dobré pro naše zdraví. Pokuste se také vyhnout stereotypům. Například suchá vrstva na masu nemusí zákonitě znamenat, že je staré. Jedná se spíše o to, že nebylo balené v plastovém obalu a bylo v kontaktu se vzduchem. Pokud je zase maso příliš mokré, znamená to, že se obchodníci snažili maso „oživit“ pomocí vody, takže bude méně šťavnaté, až jej budete vařit.

Dávejte si pozor na zářivě barevné zboží

Hezké jasné barvy jsou často spojovány i s dobrou chutí, ovšem u jídla to tak nefunguje. Například, pokud jste nevěděli, ovoce a zelenina pěstovány na otevřeném terénu mají normálně matnou slupku, přestože jsou zdravé a chutné. Naopak plody ze skleníků jsou krásné, ale mohou obsahovat chemikálie. Dále přírodní sýry jsou bílé a nažloutlé. Jasně žlutá je získána pouze přidáním barvy. Stejně tak u ryb. Jasná barva lososa může být získána použitím chemického zbarvení. Stejný případ je u kečupů nebo jiných omáček. Nezapomínejte, že omáčky přírodních barev znamenají, že byly vyrobeny z přírodních surovin.

Pořádně se dívejte kolem sebe

Nejdražší výrobky jsou většinou v policích v úrovni očí kupujícího, ve střední části vitríny. Jsou rozpoznatelné díky reklamě, ale to neznačí jejich nejlepší kvalitu. Je to jednoduché. Nebuďte líní a projděte si celý regál až dozadu, kde jsou uloženy výrobky s nejdelší expirací.

Čtěte pečlivě a doslova označení na etiketách

Výrazy jako „mléčné, jogurtové, sýrové“ a další jsou používány většinou z toho důvodu, že ingredience výrobku nejsou skutečné. Mají za cíl maskovat a prodávat levné, nekvalitní náhražky skutečného produktu. Stejně si dejte pozor na „neobsahuje žádný cukr, žádný cholesterol“ a tak dále. Žádný cukr může znamenat spoustu umělých sladidel.

Vybírejte domácí výrobky

Vždy je třeba zkontrolovat, zdali byl výrobek dodán z místního hlediska. Toto kritérium je důležité hlavně u ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Je lepší pořizovat zboží pocházející z místních zdrojů, protože dlouhá doprava a případné porušení podmínek přepravy mohou ovlivnit chuť i kvalitu.

Zeptejte se pracovníků obchodu na radu

Nebojte se zeptat pracovníka obchodu, kde můžete najít potřebné zboží, jak je čerstvé a kdy dorazí další dodávka. Uspořádat potraviny na regál umí každý, ale lhát už tolik ne. Poznáte, pokud se s potravinami děje něco špatného.

zdroj: brightside.me