Kvůli koronaviru jsem všichni museli přejít na jiný styl života – práce z domova, sociální izolace, žádný pohyb venku. Tyto změny zahrnují i naše toaletní návyky, až jsme se dostali k novému termínu “karanténní zácpa”.
Co znamená “karanténní zácpa”?
Jste-li uvězněni doma, můžete pociťovat problémy s vyprazdňováním, a to i přesto, že jste žádné zažívací potíže před úderem koronaviru neměli. Pro některé může zácpa znamenat příliš tvrdou stolici, malý objem nebo nadměrné namáhání. Důvodem, proč některé lidi postihne zácpa během karantény, je narušení cirkadiánního rytmu – přirozeného procesu v mozku, který reguluje cyklus spánku a bdění a několikrát se opakuje každých 24 hodin. Tlusté střevo má také svůj cirkadiánní rytmus, který se snadno naruší nedostatkem fyzického cvičení, špatným spánkem, stresem a změnami ve stravovacím plánu. Karantána z důvodu globální pandemie pravděpodobně ovlivní každý z těchto faktorů.
Jak se “karanténní zácpě” vyhnout?
Základem je pohyb a správná strava. Doporučuje se 20 – 60 minut aerobního cvičení (svižná chůze nebo domácí cvičení) pět dní v týdnu. Do svého jídelníčku přidejte více vlákniny, která udrží vodu ve stolici, čímž ji změkčí a pomůže lepšímu průchodu střev. Zvyšte příjem ořechů, otrub, čočky, ovoce, listové zeleniny, luštěnin, ovoce a ovesných vloček. Současně omezte potraviny s vysokým obsahem tuku nebo škrobu. Zároveň myslete na dostatečnou hydrataci. Snažte se také vyhnout stresu a úzkosti. Relaxujte, využijte praktiky jógy a meditace.
Obrázky: Freepik