Na základě provedených statistik bylo zjištěno, že spotřeba kávy se každý rok zvyšuje o 10%. Uvařit si dobou kávu je jistě umění, ovšem i mistr tesař se někdy utne a kvůli pár chybám z dobré kávy rázem může být pouze hnědá nepoživatelná voda. Proto jsme pro vás sestavili seznam nejčastějších chyb, které můžete udělat při přípravě kávy.
Než ale začneme, jedna důležitá poznámka na úvod. Při koupi kávových zrn vždy věnujte pozornost aroma kávy, které vám určí, jak je kvalitní. Pokud zapáchá plesnivě, spáleně, nebo dokonce nic necítíte, káva není dostatečně kvalitní.
Na kávě neštřete
Co si budeme povídat, levná káva bude sotva dobrá. Proto se nevyplácí na ní šetřit. Z levné kávy si pochoutku nikdy nepřipravíte. Místo toho zamiřte na specializované trhy, kde je cena kávy středně vysoká. Navíc, obchodník nebo asistent vám rádi pomohou s jejím výběrem.
Používejte mlýnek na kávu
Lidé často kupují již namletou kávu, aby ušetřili čas a nemuseli si sami drtit kávová zrna. Věřte, že na tom není nic dobrého. Již namletá káva ztrácí svou chuť v průběhu času, kdy leží týdny zabalená v regálech v supermarketu. Dbejte také na hranici mletí, existuje totiž pět stupňů – hrubé, střední, jemné, espresso a práškové. Hrubé mletí je skvělé pro přípravu francouzské kávy, zatímco práškové je ideální pro evropskou. Střední pak pro klasickou standardní kávu.
Věnujte pozornost kávovým zrnům
Hlavními odrůdami kávy jsou Robusta a Arabica. Rozdíl mezi nimi je hlavně v tom, že Robusta je více hořká a obsahuje více kofeinu. Ovšem Arabica je asi dvakrát tak dražší než Robusta. Co se vzhledu týká, Arabica má oválná velká zrna a Robusta kulatá a malá. Čemu byste hlavně měli věnovat pozornost u jakýchkoliv kávových zrn, jestli nemají skvrny nebo nejsou rozštěpené.
Špatné skladování kávových zrn
Káva není úplně velká kamarádka se vzduchem a teplem. Vždy si pečlivě zkontrolujte obal, v jakém je káva skladována, musí být vzduchotěsný a měl by mít minimálně tři fóliové vrstvy, aby vzduch mohl opustit balení, ale nemohl se dostat dovnitř. Ideální je uložit kávová zrna do skleněné nádoby. Rozhodnete-li se pro plechovku, ujistěte se, že ji nehrozí koroze a jestli není cítit kovem. Pamatujte, že nákup kávy v plastovém obalu značí její nízkou kvalitu.
Pravidlo 1:10
Odborníci navrhují, že bychom měli připravovat kávu 1:10. Což znamená 1 g čerstvě namleté kávy s 10 ml vody. Příliš mnoho vody totiž zničí i tu nejlepší kávu na světě.
Dbejte na správný šálek
I na správném pohárku záleží. Pokud si chcete vychutnat chuť dobré kávy, nejlepší způsob je vybrat si 200 ml šálek se silnými stěnami. Pohár, který je dlouhý, je ještě lepší, jelikož udrží kávu déle teplou. A tip na závěr – ohřejte si šálek před nalitím kávy. Bude mít výraznou chuť.
Neuchovávejte kávová zrna v lednici
Káva může dobře absorbovat zápachy, proto by neměla být uložena v chladničce společně s dalšími potravinami, což znamená, že její chuť se bude postupně měnit v závislosti okolního jídla. A to je v podstatě také jeden z důvodů, proč byste neměli nakupovat kávu v obchodech.
Pití studené kávy
Všichni to známe. Připravíme si šálek kávy a kolikrát jej nestihneme vypít, nebo jednoduše zapomeneme. V takovém případě pijte kávu, jakmile si ji uvaříte. Tím, že ji necháte vychladnout, ztratí svou chuť a bude příliš hořká.
Příliš mnoho přísad
Z kávy můžeme do našeho těla přijmout vysoké množství antioxidantů. Přidáním mléka je ještě zdravější. Příjemně kávu ochladí a vytvoří lahodnou chuť. Tento způsob podávání vznikl mimochodem ve Francii. Ovšem na co je třeba si dát pozor je příliš cukru, který i z té nejlepší kávy dokáže vytvořit tu nejhorší.
Příliš mnoho kávy najednou
Skuteční milovníci kávy by vám jistě navrhli používat kávová zrna po dobu prvních tří týdnů po jejich pražení. Ovšem nákup velkého množství by mohl toto pravidlo porušit, proto buďte velice opatrní, co se týká vytištěných informací na etiketách. Měli byste vědět, kdy byla káva pražená, abyste si mohli vychutnat její krásnou, intenzivní chuť.
Špatné čištění kávovaru
Stejně jako jiné produkty si i kávovar zaslouží své řádné čištění. Může se to zdát jako banalita, ale i správně čistý kávovar zachová vůni kávy a pomůže zabránit tomu, aby se některé bakterie dostaly do horkého nápoje.
zdroj: banter.fun