Mýty zdravého životního stylu a co všechno děláme špatně pro naše zdraví

Zdravý životní styl je v posledních letech velikým trendem a dodržování vyvážené stravy, fyzické aktivity a kvalitního spánku je jistě velmi prospěšné pro naše zdraví. Spousta informací jsou ale falešné stereotypy, kdy musíme být opatrní, čemu můžeme věřit a co by nám naopak mohlo ublížit. Od teď se možná na základě následujícího seznamu budete dívat na věci jako ergonomická židle nebo detoxikační diety jinak.

Čím červenější maso lososa, tím zdravější

Různé druhy lososa znamenají také různou barvu masa. Možná jste to nevěděli, ale bílé pruhy, které vidíte u ryb, jsou ve skutečnosti dobré. Znamená to totiž, že k rybám nebylo přidáno žádné barvivo. Barva jejich masa proto neznačí čerstvost nebo divokost. Většina lososů pořízených v supermarketech je buď dovezena z farmy, nebo byla dříve zmražená. Je tomu tak, protože čerstvě ulovená ryba se velice rychle kazí.

Ergonomický nábytek je vždy lepší než ten obyčejný

Bohužel, propagace ergonomického nábytku jako léku při bolestech zad je jen reklamní trik. Užívání tohoto typu nábytku je velice specifické na základě toho, zdali se jedná o sedící nebo stojící pozice. Proto také špatný výběr může vaši bolest akorát zhoršit nebo ji přivodit. Pokud na něm ale přece jen trváte, nechte si spoustu času na jeho otestování.

Pravidelný detox

Teď se nebavíme o speciálních dietách nakázaných lékaři, ale o klasických námi samotnými předepsanými detoxy, které na základě výzkumu nezískaly žádné prokazatelné informace o jejich účinnosti. Metody detoxikace jako jsou časté klystýry, speciální diety, hladovění a pití šťáv mohou mít ve skutečnosti negativní důsledky. Těmi mohou být problémy s mikroflórou, nadýmání, zvracení, problémy se žaludkem a selhání jater. Mnohem užitečnější a bezpečnější jsou ovoce a zelenina bohaté na vlákninu.

Veškeré ovoce a zelenina by měly být oloupané

Podle odborníků na výživu by se většina zeleniny a ovoce neměly loupat, jelikož se tím zbavíme užitečných vláken, draslíku, hořčíku a vitamínů C, K, PP, karotenu, vitamínů skupiny B a v neposlední řadě také antioxidantů. Ovoce a zeleninu stačí jen pořádně omýt.

Brzké vstávání o víkendech

Zase ten spánek. Ne nadarmo se říká, že spánek pomáhá na všechno. Na základě výzkumů se vyvodily dva závěry. A sice pospat si o víkendu znamená snížení rizika vzniku cukrovky a kompenzace nedostatku spánku o víkendech snížení rizika předčasné smrti o 15% u lidí, kterým spánek chyběl.

Pití z lahve je bezpečnější

Podle vědců z Kanady mají plastové lahve tendenci shromažďovat velké množství bakterií, obzvláště pak ty jednorázové, které je těžké omýt a jsou snadno deformovatelné. Navíc, nikdo nedezinfikuje hrdlo lahve, voda se rychle kazí a je působištěm různých bakterií.

Je vhodné se před cvičením protáhnout

Další kanadská studie prohlásila, že statické protahování před tréninkem nezahřívá svaly a dokonce může přivodit zranění. Jistě, protažení svalů je dělá více pružné, ale zároveň je může oslabit a zkazit celý efekt cvičení. Většina trenérů doporučuje dynamické protahování jako cvičení na zahřátí, přičemž na konci tréninku by mělo přijít protahování statické.

Pozitivní myšlení k lepšímu duševnímu zdraví

Psychologové tvrdí, že pozitivní myšlení ve smyslu „já to dokážu“ je ve skutečnosti pro nás nebezpečné. Nastavení mysli na tento princip zkresluje vnímání reality a nedokážeme si tak uvědomit možné důsledky našeho budoucího počínání a převzít rizika. Což zpravidla vede k neurózám, úzkosti nebo depresi. Negativní myšlenky mohou být dobré pro rozumný odhad skutečné situace.

Pití šťáv je zdravé

Australskými a britskými vědci bylo dokázáno, že veliké množství šťáv (při detoxikaci například) je srovnáváno s poškozením způsobeným limonádou. Obrovské množství cukru, ať už se jedná o šťávu zabalenou nebo čerstvou, zvyšuje riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárních chorob.

Nejlepší čas na sprchu? Ráno nebo večer?

Otázek na toto téma bylo již stovky. Jaký je nejlepší čas na sprchování? Ráno nebo večer? Ve skutečnosti to záleží na několika faktorech. Například na typu pokožky, nebo trpíte-li nespavostí. Pokud jste člověkem s mastnou pokožkou, je pro vás určena ranní sprcha. Je tomu tak z toho důvodu, že včasné sprchování pomůže vyčistit tuk uložený ve vašich pórech, který se tam usadil přes noc. Tím pádem, máte-li suchou pokožku, je jasné, že večerní koupání je pro vás ideální, aby se množství kožních buněk, které se shromáždily ve vašem těle během dne, večer smylo. Také pokud máte potíže s usínáním, je lepší sprchovat se večer, protože po horké vodě se automaticky budete cítit ospalí.

zdroj: brightside.me