Někdy to vypadá, že naše peřina má snad magické schopnosti. Často se nám stává, že sebou plácneme do postele, unavení po celém dni, ale ne a ne usnout. Jakmile se ale zavrtáme do své přikrývky, v tu ránu nevíme o světě. A to i v období veder. My se dnes pokusíme tuto záhadu vyřešit a představit vám několik důvodů, proč se nechceme vzdát své peřiny ani za horkých, letních nocí.
Reguluje naši tělesnou teplotu
Jsme teplokrevné bytosti, což znamená, že naše tělo reguluje vnitřní teplotu nezávisle na vnějších faktorech. Během spánku však tento termoregulační systém pracuje trochu jinak než přes den a v takovou chvíli musíme použít něco, co nás zahřeje. Pro tyto účely je ideální deka nebo peřina.
Je to součást rituálu
My lidé jsme závislí na svých návycích, to vysvětluje, proč nedáme dopustit na svou peřinu. Celý život v posteli používáme přikrývku, je to součást našeho rituálu, naší každodenní rutiny. Takže když jdeme do postele a přetáhneme si peřinu přes sebe, pro naše tělo je to signál, že je čas na spánek.
Snižuje stres s úzkost
Serotonin je neurotransmiter, který hraje důležitou roli v udržení nás v klidu a pohodlí. Jakmile nás přepadne úzkost nebo stres, jen těžko usneme. Když se však zabalíme do deky, začne se v našem těle zvyšovat množství serotoninu a nepříjemné pocity začnou mizet.
Pomáhá usnout
Peřina vytváří mikroklima – bariéru, ve které se teplota příliš nemění. Zahřívá naši pokožku a vnější faktory, které nás ochlazovaly, nás už neovlivňují. Takto usneme rychleji a náš spánek bude klidnější a ničím nerušený.
Cítíme se v bezpečí
V našem dětství jsme se báli tmy. Náš strach jsme se snažili zahnat tím, že jsme se zabalili do peřiny a měli jsme pocit, že na nás nic zlého nemůže. Možná vás to překvapí, ale tento pocit může přetrvávat až do dospělosti. S peřinou se prostě cítíme více v bezpečí nehledě na to, jak jsme staří.
Obrázky: Freepik