Nenechte se poštípat. Vyrobte si domácí repelenty bez chemikálií, vhodné i pro děti

Léto, prázdniny, grilování, zahradničení, to vše máme spojené s teplým počasím. Bohužel, co dalšího nám přichází na mysl, když se řekne teplo, jsou otravní komáři, kteří nám bzučí kolem hlavy při každé letní činnosti. Obvykle situaci řešíme nákupem různých repelentů. Ty jsou ale plné chemikálií, které pro naši pokožku představují mnohem větší zlo než samotní komáři. Vytvořte si raději svůj vlastní přírodní repelent bez škodlivých látek a přesto stejně účinný v boji proti otravnému hmyzu. Máme pro vás hned dva recepty, jak pro dospělé, tak pro děti.

V hlavní roli bylinky

Připravte si sušenou mátu peprnou, levanduli, heřmánek, vodu a léčivý alkohol. Uvařte hrnek vody a přidejte k ní sušené bylinky. Zakryjte pokličkou a počkejte až odvar zcela vychladne. Následně přidejte několik kapek léčivého alkoholu. Směs nalijte do lahve s rozprašovačem a používejte kdykoli bude potřeba jako klasický repelent. 

Vzhledem k obsahu alkoholu se doporučuje pouze pro dospělé. 

Repelent z jablečného octa

V tomto receptu budete potřebovat 1 litr jablečného octa, 10 polévkových lžic sušených bylin, jako je rozmarýn, levandule, tymián, šalvěj a máta peprná. Vložte bylinky do sklenice, nalijte na ně jablečný ocet a uzavřete. Uchovávejte při pokojové teplotě po dobu 2 – 3 dnů, během nichž směs několikrát protřepejte. Jakmile uběhne potřebná doba, nalijte do rozprašovací láhve a uložte do lednice. Používejte jako běžný repelent. 

Pokud se v některých případech objeví alergická reakci, pokožku omyjte mýdlovou vodou a repelenty přestaňte používat.

Obrázky: Freepik