Žvýkačky se mohou zdát jako výstřelek posledních pár let naší moderní doby, ale pravdou je, že lidé už před 5000 lety měli tendenci něco převalovat v ústech. Většinou se jednalo o březovou pryskyřici, která má protizánětlivé vlastnosti. Dnes už jsme trochu pokročili a kupujeme si v obchodech větrové žvýkačky různých příchutí. Žvýkáme buď ze zvyku, nebo abychom zamaskovali zápach z úst po jídle. Jaké účinky má ale ve skutečnosti žvýkačka na naše tělo?
Je dobrá pro naše zuby
Žvýkačka velmi účinně odstraňuje bakterie v ústní dutině. Produkuje také hodně slin, které náš chrup chrání, posiluje zubní sklovinu a brání zánětu dásní. Dejte si ale pozor na žvýkačky s cukrem, ty mohou naše zuby poškodit. Bakterie žijící v ústní dutině se cukrem živí a způsobují zubní kaz.
Zlepšuje paměť
Žvýkačka zrychluje srdeční frekvenci, zlepšuje krevní oběh a udržuje dodávku kyslíku do mozku, což podporuje kognitivní funkce, které se projevují lepším myšlením, rozhodováním a pamětí.
Podporuje hubnutí
Žvýkačka totiž snižuje chuť k jídlu a pocit hladu. Zároveň podporuje metabolismus a zvyšuje energii. Je ale třeba si uvědomit, že pomocí žvýkačky tak trochu podvádíme svůj mozek. Snažíme se mu vnutit informaci, že nemáme hlad, přestože fyziologicky je tomu jinak.
Problémy s čelistmi
Pravidelné žvýkání může nepříznivě ovlivnit pojivovou tkáň čelistí a okolních svalů. Lidé, kteří mají tendenci žvýkat během stresu, pravděpodobně pociťují bolesti krku a ramen, když kousají jídlo, mluví nebo se smějí.
Ovlivňuje trávicí systém
Žvýkačka díky zvýšené produkci slin potlačuje nevolnost a bolesti břicha lépe než některé léky. Pokud jsou ale vaše střeva a žaludek velmi citlivé, je třeba myslet na riziko plynatosti. Kromě toho může cukr v dásni někdy způsobit průjem, protože má projímavé účinky.
Snižuje pálení žáhy
Žvýkačka po jídle snižuje množství kyseliny v jícnu, takže eliminuje i příznaky pálení žáhy. Tím, že při žvýkání produkujeme více slin, vyrovnáváme zároveň tvorbu kyseliny po jídle.
Chrání před stresem
Je to velice zvláštní skutečnost, která ale opravdu funguje. Žvýkačka snižuje stresový hormon kortizol a díky tomu se cítíme lépe. Ovšem pokud s ní často zaháníte stres, nadměrné žvýkání může způsobit bolesti hlavy v důsledku vysokého používání čelistí.
Předchází zánětu uší
Uši a nos jsou spojeny, proto se mohou skrze ně přenášet jakékoli bakterie. Sloučenina xylitol, nacházející se ve žvýkačce, je nezbytná k prevenci růstu bakterií v uších a nosu.
Obrázky: Freepik