Jak zmírnit příznaky bolestivé menstruace. Funguje procházka, ale i sex

Zhruba polovina ženské populace pociťuje během menstruace bolestivé křeče v břiše, které mohou zkazit celý den. Příčinu hledejte u prostaglandinů, hormonů, které způsobují intenzivní kontrakci děložních svalů. Chcete-li zmírnit tento nepříjemný stav, aby menstruace byla snesitelnější, měla byste vzít v úvahu následující tipy.

Doplnění vápníku, hořčíku a vitamínu D

Vápník společně s vitamínem D pomáhá uvolnit svaly. Během posledních 2 týdnů menstruačního cyklu také klesá hladina hořčíku, což zapříčiňuje zadržování vody, křeče, bolesti hlavy a citlivost nervového systému.

Pozice kolébky

Pomáhají i jógové pozice, například kolébka. Vyvíjí tlak na břicho, čímž stimuluje reprodukční orgány, zmírňuje zácpu a křeče. Je dobré ji cvičit každý den před očekávaným začátkem menstruace.

Procházka

Ne příliš intenzivní pohyby, například chůze, zvyšují hladinu endorfinů, které pomáhají tělu vyrovnat se s depresemi a fyzickými bolestmi.

Spánek

V případě bolestivé menstruace je nejlepší jít si lehnout. Vaše tělo bude zcela uvolněné a vy bolesti zaspíte.

Horké obklady

Jedním z nejúčinnějších řešení úlevy od křečí je umístit horký obklad na podbřišek nebo horká sprcha.

Snadno stravitelné potraviny

Vyberte si snadno stravitelné potraviny a pokrmy bohaté na vápník a hořčík, jako je tvaroh, sýr, ořechy, olejnatá semena na omega-3, například sardinky, losos, chia semínka, makrela, ořechový olej. Banány jsou také dobrou volbou kvůli obsahu draslíku a hořčíku.

Vyhýbejte se kofeinu a pijte hodně vody

Nepijte kávu, kofeinové čaje, energetické nápoje, alkohol a snažte se nekouřit. Všechny tyto složky stimulují bolest. Místo toho pijte hodně vlažné vody, kokosovou vodu a ananasový džus. Ananas obsahuje enzym, který zmírňuje nadýmání.

Sex

Ukázalo se, že pohlavní styk zmírňuje menstruační křeče. Orgasmus totiž uvolňuje oxytocin a endorfiny.

Obrázky: Freepik