Hygiena rukou je nyní důležitější než kdy jindy. Ze všech stran na nás útočí koronavirová pandemie a jedinou obranu, kterou můžeme sami ovlivnit, je nošení roušek, dodržování rozestupů a časté mytí rukou mýdlovou vodou nebo dezinfekcí. Ovšem především třetí bod s sebou může přinášet I určité nevýhody v podobě vysušené a podrážděné pokožky rukou. Objevit se může dermatitida, zánět kůže, svědivá, bolavá a popraskaná pokožka. Jak se proti tomu chránit a zároveň dodržovat nutná opatření proti COVID-19?
Podrážděná pokožka v důsledku častého mytí rukou
Kůže funguje jako štít chránící naše tělo před bakteriemi. Vnější vrstva obsahuje oleje a vosk, které pomáhají udržovat přirozenou vlhkost pokožy. Ovšem používání mýdel a dezinfekcí mohou tuto kožní bariéru narušit a vést ke ztrátě přírodních olejů. Spousta mýdel obsahuje přísady, které mohou vyvolat dermatitidu, ta může představovat problém především pro lidi s citlivou pokožkou, ekzémem nebo alergiemi na kosmetické výrobky. Časem by se mohla na pokožce rozvinout suchost, zarudnutí, svědění, odlupování a v některých případech I bolavé prasklinky.
Umyjte, osušte a opět navlhčete
Suchá popraskaná kůže usnadňuje bakteriím vstup do těla a způsobuje zánět. Aby se tomuto nepříjemnému stavu zabránilo, doporučuje se pět základních kroků, co se týká hygieny rukou, které jsou šetrné k pokožce:
- K odstranění nečistot použijte jemné mýdlo bez vůně
- Nepoužívejte příliš mnoho mýdla, které vytváří silnou pěnu
- Oplachujte teplou, nikoli horkou vodou, po dobu 20 vteřin
- Jemně osušte ruce ručníkem
- Poté okamžitě naneste zvlhčovač na ruce
Například vazelína je skvělým zvlhčovačem, který neobsahuje látky dráždící pokožku, jako je lanolin a konzervační látky. Můžete také použít mýdlo bohaté na zvlhčující přísady, jako je avokádový olej, bambucké máslo nebo kokosový olej. Pokud se vaše dermatitida skutečně zhorší, neváhejte navštívit odborníka, který předepíše steroidní mast ke zmírnění zánětu.
Obrázky: Pixabay