V životě se můžete setkat se dvěma různými typy zánětlivých onemocnění střev – ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí. Tato onemocnění jsou doprovázená bolestí žaludku, křečemi, průjmem, ztrátou hmotnosti, rektálním krvácením, anémií a vředy. Vedle těchto symptomů se mohou objevit škodlivé střevní bakterie a snížená hladina “dobrých” bakterií.
Nehledě na to, chronický zánět střeva je také spojen se zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva. Zdá se, že zánětlivé onemocnění tlustého střeva v celosvětovém měřítku zaznamenává veliký rozmach. A proč tomu tak je? V této době převažuje sedavý životní styl a stravovací návyky mnoha lidí představují vysoké množství cukru a živočišného tuku a nízký obsah vlákniny. Náš jídelníček proto hraje významnou úlohu jak ve vzniku zánětlivých onemocnění střev, tak v léčbě jejich příznaků. Ovšem nedávno přišli výzkumníci s velmi specifickým a jednoduchým řešením – s jahodami.
Výzkumy pozitivních účinků jahod u jiných onemocnění
Přínos jahod už byl kdysi studován u lidí s abdominální obezitou a osteoartritidou ke zmírnění jejich bolesti. Další vědecké výzkumy se zaměřili na pozitivní vliv jahod na zdraví kardiovaskulárního systému, což se projevuje v důsledku jejich protizánětlivých vlastností.
Problémem ovšem bylo, že se zkoumaly pouze sloučeniny a výtažky z jahod, nyní je předmětem studií celý plod, aby se nevynechaly důležité komponenty jako je například vláknina. Navíc při normální konzumaci jahod, lidé jí celé plody, ne pouze jejich výtažky. Ke zkoumání byly opět použity myší subjekty, které byly rozděleny do čtyř skupin:
- Zdravé myši krmené normální stravou
- Myši se zánětlivým onemocněním střev krmené normální stravou
- Myši se zánětlivým onemocněním střev krmené 2,5% jahodovým práškem
- Myši se zánětlivým onemocněním střev krmené 5% jahodovým práškem
Snížené příznaky zánětlivého onemocnění střev
Vědci podávali myším části jahod, které svou velikostí byly adekvátní myším proporcím. Dospěli k názoru, že 3/4 hrnku jahod každý den by výrazně pomohl při úbytku hmotnosti a při snížení příznaků zánětlivých onemocnění střev jako je krvavý průjem. Stejně tak u myší klesla hladina zánětlivých imunitních buněk v membráně, která tvoří část tlustého střeva. Dalším pokrokem u myší bylo snížení hladiny škodlivých střevních bakterií a zvýšení hladiny zdravé flóry.
Samozřejmě dalším stupněm bude aplikace tohoto objevu u lidí, ale odborníci varují, že ti, kteří jsou alergičtí na ovoce, výhradně na jahody, by se tomuto experimentu měli vyhnout a veškeré změny stravy konzultovat se svým lékařem.
zdroj: www.medicalnewstoday.com