Metabolický syndrom nastává, jakmile člověk trpí několika základními rizikovými faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a cévní mozkové příhody. Pokud se u vás některý z příznaků objeví, ještě neznamená, že vás trápí metabolický syndrom, ale je potřeba být na pozoru, protože se u vás v takovém případě zvyšuje šance na jeho rozvoj.
Rizikové faktory
Mezi dva nejdůležitější patří rezistence na inzulín a centrální obezita. K nim se mohou přidat zvýšený krevní tlak, vysoká hladina triglyceridů a nízká hladina dobrého cholesterolu. Pokud se u vás vyskytuje pouze jeden z těchto faktorů, nemusíte trpět metabolickým syndromem, ale rozpoznáte-li na sobě tři a více, pak lékař diagnostikuje metabolický syndrom.
Projevy metabolického syndromu
Účinky jsou často závažné a především dlouhodobé. Zahrnují:
- Kornatění tepen
- Cukrovku
- Srdeční infarkt
- Onemocnění ledvin
- Mrtvici
- Onemocnění jater
- Periferní arteriální onemocnění
- Kardiovaskulární choroby
V případě rozvoje cukrovky můžete pociťovat i poškození očí, onemocnění ledvin a poškození nervů.
Léčba metabolického syndromu
Pokud je vám diagnostikován metabolický syndrom, cílem léčby bude snížit riziko vzniku dalších komplikací pro vaše zdraví. Velký význam mají změny životního stylu, úbytek hmotnosti a nejméně 30 minut mírného nebo intenzivního cvičení. Zároveň se jedná i o základní prevenci, jak se rozvoji metabolického syndromu vyhnout.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mayoclinic.org