Bolest zad není všechno. Poznejte méně známé příznaky posunutého obratle

Posunutý obratel znamená přemístění jednoho obratle nad druhý. Výsledkem je tlak na nervy, což způsobuje lumbální spinální stenózu neboli postižení nervových vláken. Tento problém se často objevuje již v dospívání, ale většina pacientů vyhledá pomoc až ve vyšším věku. Kromě silné bolesti zad se často objevují i další příznaky, kterým buď nevěnujeme pozornost, nebo si myslíme, že pomalu odezní. Zde je několik z nich.

Jedna strana těla je chladná

Když jsou nervy podrážděny, můžete cítit pálení, ostrou bolest nebo zvláštní pocit, jako kdyby byla jedna strana těla studená.

Bolest v paži nebo noze

Vzhledem k tomu, že obratle mohou klouzat kamkoli po páteři, bolest ovlivňuje i jiné části těla než záda a pas. V závislosti na místě může dojít k bolesti paže nebo nohy.

Necitlivost v rukou

Posun obratlů není jen o bolesti. Jelikož jsou ovlivněny nervy, může mít mozek potíže přijímat a odesílat některé signály. Příznaky mohou také naznačovat, na jakém místě páteře se problém nachází. Například máte-li při psaní znecitlivělé ruce, mohlo by to znamenat, že potíže souvisí s krkem.

Slabost v nohou

Nervové cesty, které procházejí míchou, pokračují k nohám, proto může jejich silný tlak ovlivnit i dolní končetiny a způsobit slabost nebo nerovnováhu.

Bolest v chodidlech

Pokud je problém umístěn ve spodní části páteře, existuje riziko vzniku ischiasu. Společně s bolestí, která se bude pohybovat po celé noze, pravděpodobně ztratíte cit v nohou nebo v prstech.

Bolest při kašli nebo smíchu

Smích má být tím nejlepším lékem, ale pouze tehdy, nejedná-li se o páteř. Kašel, smích nebo kýchání vyvíjejí tlak na břicho, které se spojuje a tlačí na pas. Pokud tedy máte bolesti při smíchu, kašli nebo kýchání, může to znamenat, že se jeden z obratlů posunul.

Při odpočinku se bolest zhoršuje

I přesto, že nezvedáte nic těžkého, nepodstupujete intenzivní fyzickou aktivitu, ale jen sedíte nebo ležíte, bolí vás záda.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Readersdigest.ca