Dopřejte svému mazlíčkovi zdravou pochoutku. Lidské potraviny, které psům dodají potřebné vitamíny

Zdravé stravování je alfa a omega dlouhého a kvalitního života i pevného zdraví. To platí nejen pro nás, lidi, ale i pro naše čtyřnohé kamarády. I když je krmíme těmi nejdražšími granulemi na trhu, i tak je vhodné mu dopřát pravidelně zdravé potraviny plné vitaminů a minerálů, které jeho tělo nezbytně potřebuje. Níže vám přinášíme seznam potravin, které byste měli svému psovi dopřát, aby  se mu s vámi žilo co nejlépe a také nejdéle.

Ovesné vločky

Oves obsahuje spoust nestravitelné vlákniny, která je prospěšná pro čištění střev jak lidských, tak i těch psích. Zejména starší psi, kteří trpí na trávicí obtíže, by měli vločky pravidelně od svého páníčka dostávat. Pro jejich přípravu je stačí běžně povařit a nechat trochu zchladnout, aby se váš čtyřnohý kamarád nepopálil.

Petrželka

Petrželová nať obsahuje mimo jiné spoustu draslíku a vápníku, což jsou dva prvky, které váš pejsek pro uchování svého dobrého zdraví velmi potřebuje. Kromě toho také pomáhá odstranit zápach z tlamy. Pro použití jednoduše nasekejte pár polévkových lžic petrželky najemno a přidejte je do psího jídla.

Hrášek

Hrášek obsahuje draslík, fosfor, vitamin B a spoustu proteinů a vlákniny. To všechno jsou látky, bez kterých se psí tělo neobejde. Ať už čerstvý, v konzervě nebo mražený, lehce hrášek povařte či alespoň ohřejte a přidejte jej do psí misky.

Mrkev

Mrkev obsahuje celou řadu vitaminů, které jsou prospěšné pro psí (i lidské) zdraví. Jednak chroupání mrkve dokonale vyčistí plak a nečistoty ze zubů, čímž zabrání vzniku zubních kazů a infekcí a navíc dodá tělu beta-karoten, vitamin A a další prospěšné látky. Váš pejsek bude milovat zejména baby karotku.

Jogurt nebo tvaroh

Mléčné výrobky, zejména ty fermentované, jako je jogurt, přinášejí psímu tělu řadu benefitů. Jednak obsahují spoustu vápníku, který prospívá kostem a zubům a jednak obsahují přátelské bakterie, takzvaná probiotika, které udržují v kondici jednak trávicí trakt a jednak také imunitu vůči nemocem a celkovou psychickou pohodou. Pro pejska se hodí zejména nízkotučné verze těchto potravin.

Libové maso

Kuřecí, hovězí či libové vepřové maso jsou skvělým zdrojem vitaminu B a aminokyselin. Dodávají tělu energii a pomáhají regulovat metabolismus. Pokuste se však, pokud možno, vyhnout příliš tučnému masu, který u psa, stejně jako u člověka, způsobuje hromadění škodlivého cholesterolu v cévách.

Kokos

Kokosový olej anebo strouhané kokosové vločky nejsou dobré jen pro lidské tělo, ale prospívají také tomu psímu. Krásně vyživí jeho pokožku a zkrášlí srst, která bude nádherně zdravá a lesklá. Kokosový olej také obsahuje mimo jiné látku zvanou monoglycerid monolaurin, který má antibakteriální a antivirotické vlastnosti.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Healthline.com