Oteklé nohy bez zjevného důvodu znamenají jediné – návštěvu lékaře. Chronické otoky nohou mohou být příznakem určitých zdravotních stavů, které souvisejí s krevním oběhem a se srdcem. Ovšem pokud jste vyloučili všechny zdravotní příčiny, existuje pár domácích metod, jak léčit otoky nohou, například po dlouhém, únavném dni.
Koupele
Horká voda umožňuje rozšíření cév, zatímco studená voda jejich zúžení. To pomáhá zlepšit krevní oběh, což může snížit a zabránit zadržování tekutin v nohou a kotnících. Zkuste si nohy namočit na 3 – 5 minut do teplé vody a poté na 30 – 60 vteřin do studené lázně. Pokračujte ve střídání po dobu 20 minut. Proces můžete opakovat několikrát týdně.
Epsomská sůl
Síran hořečnatý v epsomské soli snižuje otoky a zlepšuje krevní oběh. Smíchejte půl šálku epsomské soli v lázni na nohy s horkou nebo studenou vodou po dobu 10 – 20 minut. Opakujte až 3x týdně.
Cvičení
Může se zdát absurdní vstávat a hýbat se, když máte pocit, že vaše nohy a kotníky jsou dvakrát větší. Ale zapojení svalů na nohou vám pomůže přemístit přebytečnou tekutinu z nohou zpět do srdce. Pravidelné cvičení může také předcházet otokům nohou. Jednou z nejlepších možností je plavání.
Kompresní podkolenky
Kompresní podkolenky nebo punčochy fungují tak, že vyvíjejí tlak na nohy a zlepšují průtok krve do nohou.
Zvednuté nohy
Zvedněte nohy nad úroveň srdce, když sedíte nebo ležíte, abyste snížili otoky. Zkuste několikrát denně ležet s nohama opřenýma o zeď. Nebo si před spánkem podepřete nohy polštářem.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com