Nepříznivé spánkové vzorce u kojenců mohou přispět k problémům s tělesnou hmotností a vést k obezitě. Vědci naznačují, že novorozenci, kteří spí déle a nepřetržitým spánkem, mají menší pravděpodobnost, že se budou potýkat s nadváhou.
Úloha spánku
Není pochyb o tom, že zdravý spánek má vliv na stav celého těla, zajišťuje regeneraci a správné fungování mnoha systémů. Příznivě působí na hormonální a energetickou rovnováhu, stejně jako na vzhled a stav pokožky. Existuje však jen málo analýz, které se zaměřují na dostatek spánku v prvních měsících života. Jedna taková studie právě spatřila světlo světa.
Spánek snižuje riziko obezity u kojenců
Výzkumníci z USA se rozhodli analyzovat případy 298 novorozenců. Vědci použili speciální zařízení, která měří aktivitu a klidové vzorce k monitorování spánku batolat narozených v letech 2016 až 2018. Aby výzkum poskytl co nejspolehlivější výsledky, byli rodiče pověřeni vedením spánkových deníků. Upozornili na nejdůležitější aspekty týkající se kvality spánku dětí. Důležité je, že před zahájením hlavní fáze studie byly shromážděny údaje o indexech výšky a tělesné hmotnosti batolat. To byly referenční body pro pozdější analýzy.
Spánek snižuje riziko obezity u kojenců
K jakým závěrům vědci dospěli? Vědci zjistili, že kratší noční spánek a časté probouzení byly spojeny s vyšším rizikem nadváhy v prvních 6 měsících života kojenců. Bylo vypočítáno, že prodloužení doby spánku o pouhou jednu hodinu navíc mezi 1 a 6 měsíci života dítěte snížilo riziko nadváhy až o 26 %. V případě dětí, které se v noci probouzely méně často, byla pravděpodobnost nadměrného přírůstku hmotnosti výrazně nižší.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: academic.oup.com