Jak se mění plodnost u žen a mužů v průběhu života. Každá dekáda přináší určité změny

Každý měsíc hormony těla stimulují tucet vajíček v těle ženy. Dozrát mohou všechna, ale je obvyklé, že pouze jedno z nich se uvolní. Zralá vaječná buňka změní svou polohu a cestuje do dělohy, kde čeká asi 24 hodin, než dorazí spermie. Zbývající vejce, která nejsou uvolněna, zemřou. Odhaduje se, že během celého reprodukčního období ženy je pro koncipování dítěte vhodné pouze 450 vajíček. Na rozdíl od mužských spermií se počet vajíček časem snižuje. Klesající počet nakonec způsobí menopauzu u žen.

Co se děje v těle 20leté ženy?

V tomto věku mají ženy asi 100 000-200 000 vajíček. Kde jsou tedy ty milióny? Nebojte se, zbývající vajíčka jsou vysoce kvalitní a dostatečně dobrá na otěhotnění. Jedná se o nejlepší reprodukční roky ženy, protože má 75% šanci otěhotnět. Na konci druhé dekády života plodnost klesá.

Co se stane ve třetí dekádě života ženy?

Počet vajíček klesá s věkem. Ženy jich ztratí asi 1000 v jednom cyklu. Po dosažení pozdních 30 let se kvalita buněk stává problémem. Vajíčka mohou vykazovat chromozomální potíže. Šance na otěhotnění do 1 roku od pokusu jsou sníženy na 54 %. V tomto věku je riziko potratu nebo dítěte s genetickou vadou mnohem větší.

 

Co se stane, když žena dosáhne 40 let?

Když žena dosáhne 40 let, neplodnost se rychle zvyšuje. Vajíčka se rozkládají a jejich stav je často relativně špatný. V tomto věku existuje také dobrá šance na početí dítěte s Downovým syndromem. Když v těle ženy zůstane asi 15 000 vajíček, začíná menopauzální proces.

Mužské biologické hodiny

U mužů to není tak složité jako u žen. Jsou schopni neustále doplňovat zásoby spermií. Nezdravý životní styl však nejde ruku v ruce s kvalitou spermií. Závislost na alkoholu, kouření cigaret nebo užívání drog může ovlivnit množství a kvalitu spermatu. Již ve věku 30 let mohou muži produkovat abnormálně tvarované spermie. Takový proces může způsobit genetické problémy u novorozence.

Kromě toho nový výzkum ukázal, že spermie jsou náchylné k poškození způsobenému moderní bezdrátovou technologií. Navzdory poklesu plodnosti mohou muži stále plodit děti, a to až do věku 60-70 let.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: reproductivefacts.org