Agorafobie: Co to je, jaké jsou predispozice a jak ji léčit

Někteří terapeuti tvrdí, že pandemie vedla ke zvýšení specifického typu úzkosti-agorafobie. Přestože je agorafobie klasifikována jako typ úzkostné poruchy, často se zaměňuje se stavy, jako je sociální úzkost. Pandemie například u mnohých zhoršila problémy s duševním zdravím. Pro mnoho lidí bylo tedy výzvou znovu se naučit, jak se chovat na veřejnosti nebo se přizpůsobit jiným aspektům každodenního života.

Co je agorafobie?

Intenzivnější a soustředěnější úzkostná porucha. Odborníci definují agorafobii jako strach z pobytu na místě nebo v situaci, ze které nelze snadno uniknout. To může zahrnovat strach z nástupu záchvatu nebo pocit bezmoci v situacích, které spouštějí extrémní úzkost.

Stejně jako u většiny stavů duševního zdraví neexistuje žádný přesný způsob, jak diagnostikovat agorafobii. Většina lidí s agorafobií zažívá intenzivní strach v reakci na alespoň dvě z následujících situací:

  • Používání veřejné dopravy
  • Nacházení se na otevřených prostranstvích
  • Setrvání v uzavřených prostorách, jako je obchod s potravinami nebo kino
  • Stání ve frontě nebo v davu
  • Pobývání mimo domov

Genetické nebo fyziologické predispozice

Agorafobie se může zapsat do struktury lidské psychiky při prožívání stresujících nebo traumatických životních událostí. Často může nějaký druh zneužívání, útoku nebo smrti významné osoby v životě vyvolat agorafobii způsobující, že se jedinec cítí paralyzován tváří v tvář určitým situacím ze strachu, že se u něj objeví totožný scénář. To je důvod, proč se agorafobie často, ale ne vždy, překrývá s jinými stavy, jako je posttraumatická stresová porucha (PTSD) nebo panické poruchy.

Lze agorafobii léčit nebo zcela vyléčit?

Agorafobie spadá do poruch nálad. Dobrou zprávou je, že stejně jako většina jiných úzkostných poruch je i agorafobie dobře léčitelná. Odhady naznačují, že asi jedna třetina lidí s agorafobií překonala své příznaky, zatímco mnoho dalších může stále pociťovat úzkost, ale naučí se tento stav efektivně zvládat ve svém každodenním životě.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com